Amerikan Diyeti Nedir? Amerikan Diyeti Nasıl Yapılır?

İyisimi

Sağlıklı yaşamın anahtarı düzenli tüketimden geçer. Özellikle günden güne artış gösteren obezite mevcut kalp rahatsızlıklarını da beraberinde getirir. Bu nedenle hem yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmek hem de mevcut fazla kilosunu vermek isteyen kişiler farklı diyet alternatiflerini değerlendirir.

Son dönemlerde en çok dikkat çeken diyet türlerinden bir tanesi Amerikan diyetidir. Düzenli diyet takibi sonucunda istediğiniz sonuçlara kolaylıkla ulaşabileceğiniz Amerikan diyeti, sağlıklı yağ tüketimini teşvik ederek sebze, meyve ve daha fazla tahıllı beslenme programı oluşturur. Düşük kalori yerine dengeli beslenme amacı güden Amerikan diyeti nasıl yapılır? Sorusu yaşamını en iyi şekilde idame ettirmek isteyen kişilerin araştırdığı konuların başında gelir. Amerikan diyeti yaparken uygulamanız gereken noktalar şu şekildedir;

  • Amerikan diyeti 3 farklı aşamadan oluşur. Bu aşamalardan ilki; 2 hafta süren eliminasyon aşaması olarak bilinir. Bu aşamada rafine şeker, alkol, yağlı et gibi besinler tamamen beslenmeden çıkarılır. Bunlar yerine balık, yağsız kırmızı et, yüksek lifli sebzeler, kuruyemiş ve avokado gibi besinler yer alır.
  • Amerikan diyeti 2.aşaması uzun vadeli kilo kaybı için tasarlanmış bir aşamadır. Bu aşamada tam tahıllı ekmek, tam buğday makarnaları, basmati pirinç ve çeşitli meyveler 2.aşamada tüketilebilir hale gelir.
  • Amerikan diyetinin son aşaması ise ilk iki aşamanın devam etmesinin sağlanmasıdır. Tüm gıdalar porsiyon kontrolü yapılarak doğru bir şekilde tüketilir.

Amerikan Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Amerikan diyeti çok düşük kalorili bir diyet türü olmamasından dolayı herkes tarafından kolaylıkla yapılır. Diyetin genel amacı kilo vermek ve sağlıklı beslenme alışkanlığının devam etmesini sağlamaktır. Uzun vadeli olarak Amerikan diyeti yapıldığında kalıcı etki görüldüğü ortaya çıkmıştır. 3 aşamalı olan bu diyet türünde vermiş olduğunuz kilo oranına bakarak diyetin devamını sağlayabilirsiniz.

Amerikan Diyetini Kimler Yapabilir?

Diyet her ne kadar sağlıklı olsa da dikkat edilmesi gerekir. Diyabet, hipertansiyon, hipotroidi, böbrek karaciğer yetmezliği, gebe ve emziren annelerin Amerikan diyeti yapmadan önce mutlaka uzman kontrolünde diyet yapması tavsiye edilir. Aksi takdirde vücut dirençsiz kalabilir.

Yorum yapın