Demir Yolu Severler İçin Efsane 10 Tren Rotası!

İyisimi

Tren rotaları her anlamda herkese etkileyebilen rotalar arasında bulunması dolayısıyla eşsiz tren rotaları oluşturulmuştur. Trenle yapılan yolculuklar değişik bir nostalji yaşatması dolayısıyla tercih edilir. Kamarada rahat rahat oturma imkanının dışında dışarıyı izleme ya da kitap okuma gibi çeşitli aktivitelerin yapılması mümkündür. Aynı zamanda kişilerin canları sıkıldığında kalkıp yürümesi de tren içerisinde söz konusu olur. Bu doğrultuda çeşitli tren rotaları bulunur.

1-Türkiye, Doğu Ekspresi

Türkiye içerisinde bulunan tren rotalarından birisi doğu ekspresidir. Özellikle son zamanlarda en popüler tren rotaları arasında yer alır. Ankara’da başlayan yolculuğun Kars’ın karlı dağlarına kadar sürmesi ve 25,5 saat olarak planlanması ile demiryolu severler için tercih edilen yollar arasında bulunur. Tren yolculuğu sırasında tam yedi tane şehir görülmesi söz konusu olur. Eşsiz bir tren deneyimi yaşanması için çeşitli vagon seçenekleri bulunur. Aynı zamanda evcil hayvanların dahi %50 indirimli bilet ile trene alınması söz konusu olur. Özellikle karlı yollarda kış aylarında sıklıkla tercih edilen rotalardan birisidir.

2-İsviçre, Glacier Ekspresi

İsviçre’nin eşsiz doğasını seyretmek amacıyla kullanılan eşsiz tren rotaları arasında yer alan Glacier ekspresi manzara konusunda mükemmel bir deneyim sunar. Yaklaşık olarak üç yüze yakın köprü ve 91 tane tünelden geçilmesi mümkündür. İsviçre Alplerinin içinden geçen tren ile mükemmel bir manzaranın tadını çıkarılması sağlanır. 2044 metrelik Oberalp Geçidini de gören Glacier ekspresi ile demir yolu sevenlerin mükemmel bir deneyim yaşaması mümkündür.

3-Kanada, Rocky Dağları Treni

Turistik seyahat amaçlı tren rotaları arasında bulunuyor olsa da ulaşım amaçlı da kullanılan Rocky Dağları treni ile eşsiz bir deneyim yaşanması mümkündür. Kanada’nın Vancouver şehrinden başlayan yol Banff kasabasına dek devam eder ve mükemmel bir zaman geçirilmesi sağlanır. Yolculuk sırasında müthiş tüneller ve etkileyici manzaralarının görülmesi mümkündür. Aynı zamanda kullanılan tren oldukça lükstür. Diğer tren rotalarından farklı olarak üstü camla kaplı vagonları sayesinde tüm manzaranın detaylarının görülmesi sağlanır. Bu doğrultuda efsanevi tren rotaları arasında yer alır.

4-İskoçya, West Hihgland Hattı

İskoçya’da bulunan West Highland hattı eşsiz manzarası ile tercih edilen tren rotalarından birisidir. Aynı zamanda Harry Potter hayranları tarafından Hogwarts ekspresinin geçmiş olduğu Glenfinnan viyadüğünün de tren rotası içerisinde yer alması dolayısıyla tercih edilir. Tren rotası İskoçya Glasgow’dan başlar ve Malaig şehrine kadar devam eder. Tren rotası sırasında yemyeşil çayırların ve eşsiz manzaraya sahip göllerin görülmesi mümkündür. Özellikle İskoçya gezisi sırasında batı kıyılarının keyfini sürülmesi için tercih edilen rotalar arasında yer alır.

5-Rusya, Trance Sibirya Ekspresi

Rusya’da bulunan trance Sibirya ekspresi dünyanın en uzun tren rotası olarak bilinir. 9288 kilometrelik uzunluğu ile demiryolu severler tarafından eşsiz bir deneyim yaşanması sağlanır. Moskova’dan kalkan tren Sibirya ormanlarına kadar devam eder. Bu tren rotası ile Rusya turu atılmasından yanında yaklaşık olarak sekiz gün tren ile yolculuk yapılması mümkündür. Aynı zamanda tren yolculuğu sırasında Baykal gölünü de görme imkanı sağlar.

6-Tanzanya ve Zambiya, Tazara Tren Yolu

Özellikle Afrika kıtasının merak edenler için Tazara tren yolu eşsiz bir deneyim sağlar. Tanzanya ve Zambiya’yı birbirine bağlamasının yanında 1860 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bir hat üzerinde yolculuk yapılma imkanı sunar. Eşsiz manzaraya sahip olması ile tercih edilen tren rotalarından birisidir. Ancak diğer tren rotalarında kullanılan trenlere göre biraz daha eski püskü sayılan trenler ile yolculuk yapılması söz konusu olur.

7-Avustralya, Ghan Treni

Avustralya’nın kendine has bir coğrafyası bulunması dolayısıyla yerli ya da yabancı turistler tarafından tercih edilir. Bu doğrultuda tren yolculuğu sevenler için coğrafyanın keşfedilmesi söz konusu olur. Yaklaşık olarak 3218 kilometrelik bir yolculuk mümkündür. Ghan treninin tercih edildiğinde sessiz ve sakin bir şekilde coğrafyanın izlenmesi sağlanır.

8-Mumbai, The Mandovi Express

Mandovi ekspresi Hint trenleri arasında en sık tercih edilen ve en kaliteli vagonlara sahip olan trenlerden birisidir. Aynı zamanda tren yolculuğu sırasında yemek yemek isteyenler için tren içerisinde yemek satışı yapan seyyar satıcılar da bulunur. Umman denizi bir tarafta, diğer tarafta ise Adri tepeleri ile eşsiz bir yolculuk deneyimi yaşanır.

9-Peru, Belmond Hiram Bingham

Özellikle UNESCO tarafından korunan bölgenin tren yolculuğu ile birlikte seyredilebilmesi için kullanılan tren rotalarını birisidir. Peru’dan geçmek ve inka abidelerine kadar tren yolculuğu yapmak mümkündür. Bu doğrultuda lüks bir tren yolculuğu için Belmont Hiram Bingham rotası tercih edilebilir.

10-Yeni Zelanda, Tranzalpine

Yeni Zelanda’da bulunan tren rotası ise diğer tren hatlarına göre daha kısa bir sürede tamamlanır. Beş saatlik bir süre zarfında yolculuk yapılıyor olsa da mükemmel manzaraların görülmesi mümkündür. 223 kilometrelik bir tren yolculuğu söz konusu olur. Tranzalpine tren rotası Christchurc’tan başlar ve Greymouth’a kadar devam eder. Bu doğrultuda ne kadar kısa olsa da eşsiz deneyimler sunan tren rotaları arasında yer alır.

Yorum yapın