Ev İnternetini Hızlandırma Yöntemleri!

İyisimi

Ev internetini hızlandırma yöntemleri farklılık göstermekle beraber oldukça basit işlemlerdir. Birçok insanın hem iş hem sosyal hayatında önemli olan internetin hızının düşmesi dijitalleşme çağında yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bu soruna herhangi bir program kullanmadan çözüm bulunabilmektedir. İnternet hızlandırma yöntemi aranmadan önce, internet hızının gerçekten yavaş olup olmadığıyla ilgili değerlendirme yapmak gerekir.

Bazı hız problemlerinin sebebi, bağlanmaya çalışılan site veya uygulamanın bulunduğu web sunucusu olabilir. Web üzerinde “hız testi” yapabileceğiniz pek çok servis bulunmaktadır. Standart biçimde internet sitelerine erişme noktasında, en az 1 Mbps bant genişliğinde internet hızının olması gereklidir. Bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda yavaş bağlantı olduğunu düşünüyorsanız interneti hızlandırmak için test sonuçlarını değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

En İyi 5 İnternet Hızlandırma Yöntemi

Yavaş internetin nasıl hızlanacağına yönelik bazı yöntemlerin uygulanması, sorunu ortadan uzun vadede kaldırabilir. Sorunu tespit ettikten sonra, sorunla bir daha hiç karşılaşmamak açısından bazı çözümlere odaklanılmalıdır denebilir. Yavaş internetin hızlanması için yapılabilecekler şu şekildedir;

  • Modem yazılımının güncel olması sağlanabilir.
  • Doğru bir internet paketinin kullanıldığından emin olunmalıdır.
  • Modem, kullanılan cihazlara en yakın konuma yerleştirilmelidir.
  • Sinyal artırıcı kullanılabilir.
  • Bağlantıda şifre yoksa mutlaka şifreleme yapılarak internet kullanımının daha güvenli hale gelmesi sağlanmalıdır.
  • Bilgisayarlarda kaliteli ve güncel anti-virüs programı olduğundan emin olunmalıdır.

İnternetin daha iyi çekmesi için neler yapılabilir derseniz de sorunun kaynağına gidilerek çözüm bulunabilir.

Ev İnterneti Neden Yavaşlar?

Yavaş internete neden olan etmenleri bulduktan sonra evdeki interneti hızlandırma çözümleri değerlendirilebilir. Modemin ev eşyalarının arkasına gizlenmesi internet çekim gücünü azaltacaktır. Bu nedenle mutlaka modemin yerleştirildiği yere dikkat edilmesi gerekir.

Telefonda Ev İnterneti Hızlandırma

Telefonda ev interneti hızlandırma yöntemlerinden biri olarak kullanmadığınız durumlarda diğer cihazlardaki ev internetini kapatmak sayılabilir. Kullanmadığınız cihazlarda ev internetini kapatarak internet hızını yükseltebilirsiniz.

Bilgisayarda Ev İnterneti Hızlandırma

Ev internetim çok yavaş ne yapmalıyım şeklinde pek çok kullanıcının aklındaki soru işaretlerini yanıtlama doğrultusunda araştırma yaptıkları bilinmektedir. Wİ-Fİ sinyalinin evin veya ofisin boyutuna göre düşük olmasına yönelik iyileştirme Wİ-Fİ genişleticiler ve mesh ağları kullanılarak yapılabilir.

VPN ile internet hızı artar mı diye bakıldığı zaman VPN aracılığıyla internet yükseltmek çoğu zaman pek mümkün değildir. Bu yolla internet hızı, bilgisayarda mevcut bağlantı hızının üzerine genel olarak çıkmamaktadır. Aksine VPN kullanımı internet hızını düşürmektedir. Bu nedenle internet hızını artırmak isteyenler diğer sayılan yöntemleri denemelidir.

Yorum yapın