Gıda Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

İyisimi

Updated on:

Gıda mühendisi maaşı ne kadar, iyi kazanıyor mu gibi birçok sorunun cevabı merak edilebilir. 2000’li yıllarda başlayan ve tüm dünyada var olan meslek gruplarından birisi olan gıda mühendisi çalışma alanı gün geçtikçe artıyor. Durum böyle olunca da meslek seçimini gıda mühendisliği üzerine düşünen gençler bu meslekte kazanılacak parayı da merak etmektedir. Bu mesleği seçmeden önce bilmeniz gerekiyor ki gıda mühendisliğinde alınan maaş miktarı çalıştığınız alana göre değişiklik göstermektedir.

Yani; devlet kurumlarında çalışan kişilerin maaşları farklı, özel sektörde çalışan gıda mühendislerinin maaşı farklıdır. Özel sektörde Alınan gıda mühendisliği maaşını aynı zamanda sahip olan sertifikalar da olumlu yönde etkiler. Eğer sizler de gıda mühendisliği maaşı ne kadar ve gıda mühendisi nerelerde çalışır sorusuna cevap arıyorsanız bu yazı dizimizde istediğiniz tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Gıda Mühendisi Hangi Alanlarda Çalışma İmkânı Bulabilir?

Yukarıda bahsedildiği gibi gıda mühendisleri özel sektörde ya da çeşitli devlet dairelerinde kolaylıkla çalışma imkânı bulabilir. Gıda mühendislerinin çalışma alanları ise şu şekilde belirtilebilir;

  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  • Bilim Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  • Avrupa Bakanlığı
  • Özel sektörün kalite – kontrol alanları
  • Özel sektör AR – GE ve satış pazarlama alanları
  • Devlet ya da özel okulların mutfaklarında

Belirlenen tüm bu alanlarda gıda mühendisi olarak çalışan kişi; gıdaların kurallara uygun bir şekilde paketlenmesi, taşınması ve sağlık için gerekli olan işlemlerin gerçekleşmesini sağlıyor. Aynı zamanda gıda mühendisi olarak herhangi bir kurumda çalışan kişi, mikrobiyoloji – fizik ve kimya gibi alanların birbiri ile koordineli bir şekilde çalışmasını da sağlar.

Gıda Mühendisi Maaşı

Gıda mühendisi maaşı çalışılan sektöre,  sektörün büyüklüğüne ve mühendis olan kişinin aldığı eğitim düzeyine göre farklılık gösterir. Türkiye’de gıda mühendislerinin aldığı maaş 14,000 Türk Lirası ile 21,000 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda çalışma yılı arttıkça da gıda mühendisliğinin maaşında artış görülür. Eğer sizler de gıda mühendisliği alanında çok daha fazla para kazanmak istiyorsanız, eğitim hayatınıza ve çalıştığınız kurumun büyüklüğüne önem vermelisiniz.

Yorum yapın