Green Card Başvurusu Nasıl yapılır?

İyisimi

Updated on:

Ülkemiz vatandaşlarının yurt dışına hayaline giden yollardan birisi olan Green Card her sene belli dönemlerde uygulanan şartları taşıyan kişilere verilmektedir. Bu yazımızda Green card başvurusu nasıl yapılır, Green Card nedir? Hakkındaki detayları ele alacağız.

Green Card, yurt dışına çıkmak isteyenlerin hayallerine giden yollardan birisi olup her yıl belli sayıda yurt dışında yaşayan kişilere verilen bir vize türüdür. Her yıl belirli sayıda kişiye verilen ve Amerika vatandaşı olmayan kişileri oturma izni ve bir Amerikalının sahip olduğu tüm haklara sahip olma hakkıyla beraber bir eğitim ve çalışma izni sağlayan vize şeklidir. Green Card sayesinde Amerika’da yaşam boyu hak sahibi olabilirsiniz.

Green Card Nedir?

Green Card merak edenler Green card nedir? Sorusunu internette araştırmaktadır. Green Card (Yeşil Kart) Amerika tarafından 1990 tarihinden itibaren göçmenlik vizesi olarak DV Lottery kampanyası adı altında her yıl düzenlediği bir çekiliş türüdür. Amerika vatandaşı olmayan yabancılar için bunların 21 yaş altı çocuklarına ve eşine ABD’de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı veren bir belgedir. Her yıl 50.000 ile 55.000 arasındaki kişiye bu verilmektedir.

Green Card Başvuru Nasıl Yapılır?

Green Card başvurusu yapmak istediğiniz zaman aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir; Green card başvuru adımları;

  • Öncelikle Green Card resmî sitesine giriş yapmanız gerekir. Bu sekme üzerinden https://tr.usembassy.gov tıkladıktan sonra sizi (DV2024) kayıt formuna gönderecektir.
  • Siteye girdiğiniz zaman karşınıza bir form çıkacaktır. Eğer sizde green card başvurusu yapacaksanız bu forma gitmeniz gerekir. Herhangi bir şirket ya da kuruluşa gitmeniz gerek kalmadan online üzerinden başvuru gerçekleştirilebilmektedir.
  • Başvuru işleminde “Begin Entry” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra sizi green card başvurusu yapmak için gerekli kişisel bilgilerini almış olacaktır.

Green Card Başvurusu Ücretli mi?

Green card başvurusu yapmak isteyenler aynı zamanda bunun başvurusunun ücretli olup olmadığını da merak etmektedir.  Öncelikle başvurusundan para kazanan binlerce firma bulunmaktadır. Fakat her ne olursa olsun Green Card başvurusu ücretsizdir. Başvuruların alındığı tarihte ücretsiz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

Yorum yapın