Hostes – Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

İyisimi

Hostes kabin memuru maaşları ne kadar araştırıldığından farklılık söz konusudur. Hostes ya da kabin memuru olacak kişiler memur maaşlarını merak eder. Yeni mezun bir kişi ile tecrübe sahibi olan kimseler arasında maaş farkı vardır. En düşük oranda maaş 2023 verilerine göre 17.000 TL civarındadır. Hostes ve kabin memuru maaşları en yüksek oranda 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Tecrübeye bağlı olarak yeni başlayan ve meslekte ilerleyen kişiler birbirinden farklı maaşlar alabilir.

Şartları taşıyan ve kabin memuru olan kimseler ilk olarak 17.000 TL civarındaki maaş ile işe başlar. İlgili eğitimlerini tamamlayan kimseler zamanla tecrübe sahibi olur. Tecrübe arttıkça rakam artar. En çok merak edilen konulardan biri olan kabin memuru maaşları hakkındaki detaylar kabin memuru olacak kimseler tarafından bilinmelidir. Hostes ya da kabin memuru olmak isteyenler ortalama 18.000 TL civarında maaş ile işe başlar. Ayrıca bu rakam hava yollarında çeşitli firmalarda birbirinden farklı rakamlarda bulunabilir. Her firma kabin memuru ve hostes için farklı rakamlar sunabilir. Bu sebepten dolayı net rakam belirtmek mümkün değildir. Sadece ortalama rakamlar bulunur.

Kabin Memuru Başvuru Şartları Neler?

Kabin memuru olmak isteyen kişilerin gerekli şartları taşıması gerekir. Ayrıca eğitim düzeyinin uygun olması lazımdır. Bunun için kabin memurunda aranacak bazı şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Türk vatandaşı olmak
  • Herhangi bir suçtan yükümlülüğü bulunmamak
  • En az lise mezunu olmak
  • İstenirse gerekli ön lisans eğitimini tamamlamak
  • En az iki dil bilmek
  • İngilizce dil bilgisine sahip olmak
  • Daha önce hava yollarında disiplinsizlik suçu almamış olmak

Gerekli şartlar kapsamında başvurular hava yollarına yapılmalıdır. Hava yolları firmaları çeşitli şartlar istese de genel şartlar belirtildiği gibidir. Bunun yanında fiziki diğer şartlarında sağlanması lazımdır. Boy ve kilo konusunda mutlaka hava yollarının belirlediği oranlarda ölçümlerin bulunması gerekir. Bu ölçülere bakıldığında kadın ve erkek için farklı ölçüler istenir. Kadınlarda en az 1.60 santim ile 1.80 santim arası boy erkeklerde ise en az 1.70 santim boy ile 1.90 santim boya sahip olmak gerekir. Ayrıca kadınlarda boy ve kilo ölçümü orantılı olmalıdır. Bunun yanında piercing ve dövme bulunmaması gerekir. Üniformayı giydikten sonra dövme ya da piercing gözükmüyorsa herhangi bir sorun oluşmaz.

Yorum yapın