İçme Suyunun İdeal Sıcaklığı Kaç Olmalı?

İyisimi

İçme suyunun ideal sıcaklığı kaç olmalı hiç düşündünüz mü? Eğer suyu ideal sıcaklığın dışında içerseniz sağlık sorunları yaşamanız mümkün. Soğuk suyun bağırsak ve mide sorunlarına yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Vedat Göral, “Normal bir insanın vücut ısısı 36 ila 37 derece arasında değişkenlik gösterir. İçmiş olduğumuz soğuk su ile vücudumuzun sıcaklığı arasındaki 10 ila 12 derece fark herhangi bir probleme yol açmaz. Ancak suyun soğukluğu daha fazla olursa vücudumuz zarar görmeye başlar. Soğuk suyu hızlı bir şekilde içmek, yemek borusunda rahatsızlığa ve kasılmalara yol açabilir” dedi.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, yaz aylarında sıklıkla tüketilen soğuk içeceklerin bağırsak ve mide sağlığına vermiş olduğu zararları açıkladı. Göral, soğuk suyun vücutta kasılmalara neden olabileceğini belirterek, “Yazın sıcak havaların gelmesi ile birlikte soğuk su ya da soğuk içeceklerle serinlemeye ve iç hararetimizi dindirmeye çalışırız. Bazı insanlarda soğuk su içilmesi bazı olumsuzluklara yol açabilir. Sağlıklı bir insanın vücut ısısı 36 ila 37 derece arasındadır. İçmiş olduğumuz soğuk su ile vücudumuzun sıcaklığı arasındaki 10 ila 12 derece fark herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak suyun soğukluğu daha fazla olursa vücudumuz bu durumdan olumsuz etkilenmeye başlayabilir. Soğuk suyu hızlı hızlı bir şekilde tüketmek, yemek borusunda rahatsızlığa ve kasılmalara neden olabilir” diye konuştu.

Soğuk Su İçmek, İnsanın Genel Performansını Arttırır! 
Mide şikâyeti bulunmayanlarda soğuk su içmenin herhangi bir zarar vermeyeceğine değinen Göral, sözlerine şöyle devam etti: “Ülser ve Gastrit hastalığı bulunanlarda soğuk su içilmesi, mide asidi oranını arttıracağı için midede kramp, aşırı gaz şeklinde ağrı, yanma ve mide rahatsızlıklarının artış göstermesine neden olur. Özellikle çok soğuk suyun hızlı bir şekilde tüketilmesi, kramp, midede ağrı ve gaz oluşumuna neden olur. Ancak mide şikâyeti olmayanlarda soğuk su tüketilmesi herhangi bir zarar vermez, bilakis vücuttaki harareti dindirir ve kişi kendini daha iyi ve dinç hisseder. Susamış olan bir insanın soğuk su içmesi performansını da arttırır. Soğuk su içilmesi bağırsak hareketlerinin artış göstermesine ve karında ağrı, gaz ve şişkinlik hissine neden olur. Bu nedenle soğuk su içilecekse yavaşça ve küçük yudumlar halinde içilmesi gerekir. Tüketilecek soğuk suyun ideal sıcaklığı 16 derece olmalıdır. Daha düşük sıcaklıklarda olumsuzluklar meydana gelmemesi için, soğuk suya biraz ılık su ilave edilerek içilmesi daha uygun olacaktır.”

Yorum yapın