İstanbulkart Nasıl Alınır ve Nereden Alınır?

İyisimi

Updated on:

İstanbulkart, İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için alınması gereken kartlar arasında yer alır. Bu kartı çıkarmak isteyen kullanıcıların en çok araştırdığı konuların başında İstanbulkart nasıl alınır sorusu yer alır. Kart alabilmek için uygulanacak olan adımlar şu şekildedir;

  • İstanbulkart alabilmek için uygulaması üzerinden online olarak başvuru yapılması gerekir. Online başvuru yaptıktan sonra yapmış olduğunuz başvuru da girmiş olduğunuz adres bilgilerinize PTT ile zarf içerisinde teslim edilir. Özel indirimli kart başvurusu yaparken uygulamada ilgili kartın seçilmesi şarttır.
  • Uygulama üzerinden başvuru yapmak istemiyorsanız İstanbulkart başvuru noktaları üzerinden başvuru da bulunabilirsiniz. Bu noktalar ise; İETT durakları, İstanbulkart otomatları, kart merkezleri, metro ve tramvay gibi noktalardan alabilirsiniz.

İstanbulkart Başvurusu Yaparken İstenen Belgeler Nelerdir?

İstanbulkart başvurusu yaparken talep edilen belli başlı evraklar mevcuttur. Bu evrakların başvurusu esnasında eksiksiz bir şekilde yanınızda bulunması gerekir. Belgelerin eksik olması durumunda başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. İstanbulkart başvurusu yaparken istenen belgeler şu şekildedir;

Bu kart için indirimli ya da öğrenci kartı başvurusunda bulunacaksanız yanınızda mutlaka öğrenci belgenizin olması gerekir. Öğrenci belgesinin olmadığı durumlarda öğrenci kartı alınabilmesi mümkün değildir.

İndirimsiz hali ile kartı satın alınacak ise cüzi bir miktar ödemeniz gerekir. Bu ödeme için nakit ya da banka kartı bulundurmanız şarttır.

Kart sizlere teslim edildikten sonra aktive edilip edilmediğinin kontrol edilmesi gerekir. Kartı aldıktan sonra İstanbulkart’ı otomatlara koyarak kartı aktivite edebilirsiniz.

İstanbulkart Toplu Taşıma Dışında Nerelerde Kullanılır?

Bu kart sadece toplu taşımalarda değil birçok farklı alanlarda kullanıma uygundur. İstanbulkart kullanım alanları şu şekildedir;

  • Şehir bisikleti kiralama işlemlerinde İstanbulkart kullanılabilir. Bisim adlı şehir bisikletleri kiralarken okuyucuya direkt olarak kartınızı okutabilirsiniz.
  • Parkomat adlı otoparklarda İstanbulkart geçerlidir. Otopark girişlerinde yer alan okuyucuya kartınızı okutarak aracınızı park edebilirsiniz.
  • İstanbul içerisinde yer alan bazı müzelerde bu kart geçerlidir. Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi gibi alanlarda direkt olarak kart okutabilirsiniz.
  • Eyüp Sultan’da bulunan teleferik ve deniz otobüslerinde de İstanbulkart geçerlidir. https://filmizle.movie/birthright-outlaw-izle

Bu gibi noktalarda ekstra herhangi bir ücret ödemeden direkt İstanbulkart ile geçiş yapabilirsiniz.

Yorum yapın