Kabin Memuru Hostes Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

İyisimi

Updated on:

Kabin memuru-hostes nasıl olunur derseniz, kabin memuru olmak için bazı şartlar bulunur. Şartları taşıyan kimseler hostes ya da kabin memuru olmak için başvurusunu yapabilir. Havayolu firmaları istihdam edeceği kabin memuru ya da hostes personeli için çeşitli meslek eğitimleri sunar. Bunun için en az lise mezunu olmak gerekir. Ayrıca kabin memuru ve hostes olacak kişiler ön lisans programından mezun olarak mesleğe giriş yapabilir. Ön lisans programı dışında havayolu firmalarının eğitimini alarak kabin memuru ya da hostes olunabilir. Aranan bazı şartlar şu şekildedir;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Sağlık kuruluşundan psikolojik ve fiziksel yeterliliğe sahip olduğunun kanıtlanması
  • Lise ya da dengi kurumlarda yurtiçi ya da yurtdışında en az on yıllık eğitim almak
  • Yabancı dil bilmek
  • İngilizce bilmek
  • Fiziki şartları taşımak

Havayolu firmalarına göre şartlar birbirinden farklı olabilir. Genel olarak şartların tümü birbiriyle aynıdır. Fakat bazı şartlarda değişkenlik görülmesi mümkündür. Bunun yanında şartları taşıyan kimselerin müracaat etmesinden sonra başvurular incelemeye alınır. İnceleme süresi değişkenlik gösterir. Sabit bir süre bulunmazsa inceleme süresi sonucunda olumsuz görülenler bir daha başvuru yapsa dahi kabul edilmez.

Kabin Memuru Görevleri Nelerdir?

Kabin memurları yolcu taşımacılığında konforu ve güvenliği sağlar. Kabin memuru ve hostesler pilot ve yardımcı pilotların talimatlarını yerine getirir. İhtiyaç duyulduğunda gerekli bilgileri iletir. Hem yolcular hem de kokpit ile irtibattadır.

Kabin memuru yolcuların emniyet ve güvenliği için onlara çeşitli konularda destek olur. Uçuş öncesi ve uçuş sonrasında gerekli talimatları verir. Talimatlar güvenlik açısından mutlaka önemsenmelidir. Yolcular kabin memurunun öğrettiği şekilde güvenlik kurallarına uymalı ve emniyet kemerlerini buna göre bağlamalıdır. Kabin memurunun görevleri sivil havacılık genel müdürlüğü mevzuatına uygun olmalıdır.

Kabin memurunun giyeceği üniforma standarttır. Kadın ve erkekler için bu üniforma her zaman aynı renk ve aynı çeşit olmalıdır. Kabin memuru üniformaya giydikten sonra dövme ya da piercingin gözükmemesi gerekir. Bu sebepten dolayı bu duruma sahip kişilerin dikkat etmesi faydalıdır.

Yorum yapın