Terleme Neden Olur? Nasıl Azaltılır?

İyisimi

Yaz ayları geldiğinde en sık görülen durum terlemedir. Bu bazen o kadar can sıkıcı olabilir ki istenmeyen görüntülere bile sebep olabilir. Sürekli sıvı kaybının da sağlığımız için tehlikeli sonuçları olabilir.

Peki terleme nasıl azaltılır? Yazımızda sizi tamamen engelleyemesek de terlemenizi azaltacak 14 farklı öneriyle tanıştırıyoruz.  Bu yöntemlerle terlemenizi bir nebze olsun engelleyebilirsiniz. Şimdi gelin bu detaylara birlikte göz atalım.

Terlemeyi Azaltan Önlemler

 1. Peeling veya kese yapmak, duş sıklığınızdan daha etkili bir görüntü oluşturur. Sabunlanmak ve duşta ayakta durmak terlemenizi engellemeyebilir. Bunun yerine ölü deri tabakasını kaldıran bir kese veya kese yaptırmak daha faydalı olacaktır.
 2. Sabahları duş almadan çıkamam ama vaktim yok diyorsanız saçınızı ıslatmadan duş almanızı öneririz. Bu terlemenizi engeller. Saçınızın ıslanmaması için bone kullanabilirsiniz.
 3. Terleme sonrası tüylerin çok olması kötü kokuya ve terin tutunarak bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu durumdan kurtulmak için düzenli olarak ağda veya epilasyon yapılması doğru olacaktır. Biliyorsunuz ki günümüzde bu konuda birçok farklı süreç yaşanıyor.
 4. Deodorant kullanımına dikkat etmelisiniz. Bazılarımız bu deodorantı kıyafetlerimize sıkmayı tercih ediyoruz. Etkili olmasını istiyorsanız deodorantı vücudunuzda kullanmanız doğru olacaktır. Güzel bir koku yayan parfüm ve spreyleri giysilerinize sıkarak doğru olanı yapmış olursunuz.
 5. Elbette her deodorantın size yakışacağının garantisi yok. Kokusunu sevdiğiniz bir deodorant da size zarar verebilir. Burada deneme yanılma yöntemini öneriyoruz. Deodorantın etkili olmasını istiyorsanız temiz bir cilde sürekli olarak uygulamanız gerekir. Terlemeyi azaltan önlemlerden biri de deodorantları gece yatmadan önce sürmektir. Bu yöntem ertesi gün aşırı terlemeyi önleyecektir.
 6. Çamaşırlarınızı yıkarken kullandığınız yumuşatıcı ve deterjanları doğru seçmelisiniz. Bu ürünler her zaman düzgün temizlemeyi başaramaz. Ayrıca kıyafetlerinizi kısa sürede çok sık yıkamak zorunda kalmazsınız.
 7. Ne yaparsanız yapın yaz aylarında terlemekten kurtulmanız pek mümkün değil. Bu durumun sizi çok fazla etkilemesini istemiyorsanız kıyafetlerinizi sık sık değiştirmenizi öneririz.
 8. Alışveriş yaparken mutlaka yaz sezonu için aldığınız kıyafetlerin etiketine dikkat etmelisiniz. Kıyafetlerinizde kesinlikle pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz. Çünkü pamuk, rahatlatıcı ve nefes alan özelliği ile terlememize yardımcı olur.
 9. Elbette yataklarımızda kullandığımız nevresimlerin de pamuklu olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer nevresimlerinizi kış için saklamalısınız.
 10. Vücut pudraları dünyanın her yerinde mevcuttur. Bunlar terlemeyi önlemek için kullanılır. Bunlar şu anda ülkemizde mevcut değil.
 11. Vücudunuzu silmek için her zaman yanınızda yağ ve ter emici özelliği olan havlular bulundurmayı unutmayın. Bu ürünler günümüzde neredeyse her yerde satılıyor. Böylece kolayca terleme azaltılabilir.
 12. Terlemeye neden olan besinler bulunur. Bu besinlerden uzak durmak da oldukça önemlidir. Özellikle baharatlı yiyecekler bu konuda sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle sıcak dönemlerde baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.
 13. Yaz aylarında bir numaralı kafein tüketimi olan kahveden bir süreliğine vazgeçmek iyi olacaktır. Kahvede bulunan kafein, adrenalinin sürekli olarak salınmasını sağlar. Bu da terlemeyi otomatik olarak arttır.

Yorum yapın