Vatman Nasıl Olunur?

İyisimi

Vatman nasıl olunur araştırması tramvayların ve metroların şehir içi toplu taşımada daha yoğun olarak kullanılması ile yapılmaktadır. Belediyeler de bu toplu taşıma araçlarının kullanılması için vatman ihtiyacı oluştuğunda iş ilanları açılmaktadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler de açılan ilanlara başvuru yapıyorlar. Vatman olmak için özel bir okulun bitirilmesine gerek bulunmuyor. Bunun yanında lise mezunu olma şartı bulunmaktadır.

Lise mezunu olan ve 35 yaşını geçmemiş insanların başvuruları değerlendirilmektedir. Uygun adaylar belirlenen eğitimlerden geçtikten sonra vatman olarak görev yapmaya başlıyorlar. Daha çok aynı güzergahlarda çalışan metro ve tramvaylar toplu taşımanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Belediye bünyesinde düzenli iş sahibi olmak isteyen kişiler bu mesleğe ilgi göstermektedirler.

Vatman Olmak için Hangi Özelliklerin Olması Gerekiyor?

Her mesleğin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Vatman nasıl olunur araştıran kişiler bu mesleği yapabilmek için de gerekli özellikleri taşıyor olmaları gerekiyor. Belediyeler tarafından vatman ihtiyacının karşılanması için açılan ilanda adayların taşımaları gereken özellikler belirtiliyor. Tramvay ve metroların her gün binlerce insanı taşıyor olmaları ile bunları kullanan kişilerin mutlaka iyi eğitilmiş olmaları gerekiyor. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özellikler arasında şunlar bulunuyor.

  • En az lise mezunu olmak
  • Erkekler için askerliğini yapmış olmak
  • 35 yaşını geçmemiş olmak
  • Bu mesleği yapmasına engel olacak bedensel ya da zihinsel engeli bulunmaması

Vatman Olma Süresi

Vatman nasıl olunur gibi aynı zamanda bu mesleği yapmak için ne kadar süre eğitim alınması gerektiği de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Açılan iş ilanına başvuran adaylardan uygun görülen kişiler belli bir eğitime tabi tutulmaktadırlar. Eğitim süresi 23 aydır bu sürenin sonunda adaylar yazılı ve sözlü olarak sınavlardan geçmektedirler. Sınavlardan başarıyla çıkan kişiler vatman olurlar.

Vatmanlık ilgi çekici bir meslek olmasının yanında sabırlı ve insan ilişkileri kuvvetli kişiler tarafından yapılabilmektedir. Her gün çok sayıda insan ile iletişim kurulmaktadır. Bu iletişimin kuvvetli olması mesleğin yapılabilmesinde öne çıkmaktadır. Bunun yanında vatmanların iş güvenliği konularına hakim olmaları ve eksiksiz uygulamaları gerekiyor. Taşıdıkları yolcuların güvenliğini ön planda tutmaları da ön planda yer alıyor.

Yorum yapın