2024 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

İyisimi

Asgari ücret ne kadar olacak milyonlarca çalışan bu sorunun cevabının açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyor. Asgari ücretin belirlenmesi çalışmalarına 11 Aralık 2023 tarihinde başlanacak. Çalışanlar için son derece önemli olan bu çalışmalardan beklentileri karşılayacak olan bir miktarın çıkması bekleniyor. Asgari ücretin belirlenmesini sağlayacak komisyonda devlet, çalışanlar ve işveren tarafı yer alıyor. Bu şekilde ortaya çıkacak rakamın çalışanlar gibi ayrıca işverenlerin de beklentilerini karşılaması amaçlanıyor.

Son dakika Cumhurbaşkanı ücret açıklaması değerlendirildiğinde geçtiğimiz yıl yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücrete yapılan zammın bu yıl içinde sadece bir kez yapılacağı görülüyor. Belirlenecek olan miktar sadece asgari ücretle çalışanları değil aynı zamanda diğer ücretli çalışanların alacakları zam oranını da etkiliyor.

Asgari Ücret İçin Taban Teklif

Asgari ücret için taban teklif konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor. Bunun yanında Türk-İş tarafından düzenli yapılan açlık sınırı araştırmaları sonucunda geçtiğimiz ayda belirlenen açlık sınırı olan 14.025 TL olduğu konusunda değerlendirmeler yapılıyor. İşveren ve devlet tarafından ise henüz bu yönde bir açıklama yapmadığı görülüyor.

Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan tarafından son dakika asgari ücret ne kadar olacak açıklaması yapıldı. Bu açıklamaya göre bakan herkesin üzerinde anlaşacağı bir miktarın belirlenmesini bekliyor. Olası zam oranları ve ortaya çıkabilecek ücret tahminleri de şu şekilde ekonomistler tarafından belirtiliyor:

  • %30 zam ile birlikte 14.822 TL
  • %35 zam ile birlikte 15.392 TL
  • %40 zam ile birlikte 15.962 TL
  • %50 zam ile birlikte 17.103 TL

2024 Asgari Ücret Ne Kadar?

2024 asgari ücret konusunda beklentiler arasında farklılıklar olduğu görülüyor. İşveren tarafının beklentileri asgari ücretin Merkez Bankası tarafından belirlenen 2024 yılı hedef enflasyonu olan %36 oranında zam yapılmasıdır. Bunun yanında çalışanlar ise aslında yaşanan enflasyon etkilerinin bu miktardan çok yüksek olduğunu belirtiyorlar. Bundan kaynaklı olarak asgari ücrete getirilecek zammın daha yüksek olmasını istiyorlar. Asgari ücret görüşmelerinde çalışanı temsil eden Türk-İş bu yıl yeni bir uygulamaya başlayacağını belirtti.

Türk-İş başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmelerde işçi tarafını asgari ücretle çalışan dört kişi yer alacak. Bu kişiler beklentilerini ve görüşlerini belirterek ücretin özellikle de çalışanları memnun edecek şekilde belirlenmesi konusunda etkili olacaklardır. Yeni asgari ücret ne kadar sorusunun cevaplanmasına artık günler kaldı. Asgari ücret komisyonu ilk kez 11 aralıkta toplanacak ve uzlaşma olmadığı takdirde iki kez daha toplanacak.

Yorum yapın