Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? En İyi 7 Öneri…

İyisimi

Updated on:

Ağız kokusu, sosyal hayatımızda utanç verici bir durum olabilir. Ağız kokusu, ağızdan yayılan kötü bir koku olarak tanımlanır. Genellikle ağız içindeki bakterilerin neden olduğu bir sorundur. Aşağıdaki ağız kokusunu giderecek en iyi 7 öneri, bu sorundan muzdarip kişilere yardımcı olabilir.

  • Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın ve ağız çalkalayıcı bir gargara yapın. Bu, dişlerinizde biriken yiyecek artıklarını ve bakterileri temizleyerek ağız kokusunu azaltabilir.
  • Dil yüzeyinde biriken bakteriler ağız kokusuna neden olabilir. Dil temizliği için dil kazıyıcıları kullanarak dilinizi temizleyebilirsiniz.
  • Ağız kuruluğu ağız kokusunun bir diğer yaygın nedenidir. Bu nedenle, yeterli miktarda su içerek ağız kuruluğunu önleyebilirsiniz.
  • Yağlı yiyeceklerin tüketimi ağız kokusunu arttırabilir. Bu nedenle, daha az yağlı besinler tüketmeye özen gösterin.
  • Sigara ve alkol tüketimi ağız kokusunu artırır. Bu nedenle, tütün ve alkol tüketimini sınırlandırın.
  • Nane yaprakları ağız kokusunu azaltabilir. Taze nane yaprakları çiğneyerek veya nane çayı içerek ağız kokusunu gidermeye yardımcı olabilirsiniz.
  • Ağız kokusunun altında yatan bir sağlık sorunu varsa, doktorunuz size uygun tedaviyi önerebilir. Sinüs enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve diş eti hastalıkları gibi sağlık sorunları, ağız kokusuna neden olabilir.

Ağız Kokusunun Türleri

Oral kötü koku veya ağız kokusu çok yaygın bir sorundur. Kaç kişinin düzenli olarak ağız kokusu yaşadığı net olmasa da, bazı araştırmalar yetişkin nüfusun yaklaşık %50’sinin ara sıra veya sürekli ağız kokusu yaşadığını belirtmektedir. Sabah yaşanan ağız kokusu, nefesteki yemek kokuları ve sigara içenlerin ağız kokusu ağız kokusunun türleridir. Çoğu insan ilk uyandığında nefesinin taze olmadığını fark eder ve ne yazık ki bu normaldir.

Doğal tükürüğünüz, ağzınızdaki bakterileri ve yemek artıklarını temizler ve siz uyurken ağzınızdaki tükürük üretimi azalır. Onları uzaklaştıracak tükürük olmadan, bakteri yiyecek artıklarını parçalayarak çoğalır ve hoş olmayan bir koku yaratır. Ağzın gece boyunca normalden biraz daha kuru olması nedeniyle, sabah yaşanan ağız kokusundan kaçınmak zordur. Bazı yiyecekler de ağız kokusuna neden olmakla ünlüdür.

Özellikle baharatlı veya aromalı yiyeceklerin, yiyecek parçacıklarının ağzınızda kalması kokuya neden olmaktadır. Bu, ağız kokusunun yaygın nedeni olsa da, başka faktörler de iş başında olabilir. Soğan, sarımsak, bazı sebzeler ve baharatlar gibi bazı gıdaların bileşenleri tüketildikten sonra kan dolaşımınıza karışır ve nefes alıp verirken nefesinizi etkileyerek akciğerlere taşınır. Sigara veya pipo içmek de ağızda hoş olmayan bir kokuya neden olur. Çünkü tütün, ağızdaki nem seviyelerini etkiler.

Yorum yapın