İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İyisimi

Updated on:

Başta erkekler olmak üzere birçok kişinin hayali araç sahibi olmaktır. Araç sahibi olmak için bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Bazıları bu konuyu çok iyi bilirken, bazıları da ilk aracını almak üzere olduğu için çok az bilgiye sahip. Yanlış bilgilerle alınabilecek bir araç sizi yanıltabilir. Gelecekte size daha pahalıya mal olabilir. Uzun yıllardır hayalini kurduğunuz aracınız bu nedenle sizin için zehir olabilir. Böylesine vahim bir senaryo ile karşılaşmamak için neler yapmamız gerektiğini gelin birlikte inceleyelim.

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanım Amacınızı Seçin
Arabayı ne için alacağınıza karar verin. Bu kararı verdikten sonra alacağınız aracın marka ve modelini belirleyin. Binlerce model arasında kaybolmak yerine kararlı olursanız işiniz çok daha kolay olacaktır.  Aldığınız arabanın hızı veya daha uzun ömürlü olup olmadığı önemlidir. Yoksa ekonomik ve düşük yanmalı bir araç mı istiyorsunuz? Bu soruları yanıtladıktan sonra hayalinizdeki araca bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Örneğin, karşılığında bir araç almak istiyorsanız, ekonomik bir model de olsa, modeliniz küçük ve elde tutması zor modeller veya markalar arasından seçilmemelidir. Bu, kalabalık bir ailede yaşıyorsanız da geçerlidir.

Bütçenizi Ayarlayın
Araba satın almak herkesin hayalidir. Hayallerinizin gerçekleşmesi sizi mutlu etse de en önemli noktalardan biri hayalleriniz gerçekleştikten sonra acı çekmemek. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ailelerin temel ihtiyaçlarından biri de araba sahibi olmaktır. Elbette bu ihtiyacı karşılamak için biraz çaba sarf etmeniz ve belirli bir bütçe planı oluşturmanız gerekiyor. O bütçeyi ayarlamaya dikkat etmek elbette önemli ama alacağınız aracın gerçekten bu fiyata değip değmediğini iyi bir altyapı araştırması yapmanız gerekiyor. Sonuç olarak yıllardır hayalini kurduğunuz araca kavuşacaksınız ve belki de bu aracı ailenizle birlikte uzun yıllar kullanacaksınız. Bu nedenle, araçlarınızı satın almadan önce çok fazla borca ​​girmediğinizden emin olun.

Yeni Bir Araç Mı, İkinci El Bir Araç Mı Satın Alacaksınız?

Pek çok kişinin hayranlık duyduğu arabalar o kadar çok marka ve modelden oluşuyor ki, hemen hemen herkesin kendine yakın hissettiği markalar var ve bu markaların her yıl kendini yenileyen modelleri var. Her yıl piyasaya sürülen onlarca araç, kiminin hızı, kiminin tasarrufu, kiminin de görünüşü olarak insanların ilgisini çekiyor. Araçları birbirinden farklı kılan pek çok faktörden bahsetmek mümkündür. Bu faktörler arasında insanlar kendi tarzlarına göre karar verirler.  Hayalinizdeki araca ulaşmak için seçebileceğiniz yollar arasında yeni ve kullanılmış arabalar bulunuyor.  Bütçeniz elveriyorsa sıfır araç almanız çok daha mantıklı. Ancak bütçeniz kısıtlıysa, güvendiğiniz ikinci el araba bayilerinden araç satın alabilirsiniz. Sağlam ve temiz bir araç ile karşı karşıya olduğunuzdan emin olmak ekspertizli araç muayenesi ile de elde edilebilir.

Sigortaları İhmal Etmeyin
Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında olan sigorta büyük öneme sahiptir. Araba almayı hayal ediyorsanız, sigorta ve vergileri düşünün, bunu bilmelisiniz. Alacağınız aracın markası, modeli, rengi gibi birçok etkene göre değişen kasko ve vergi oranları bulunmaktadır. 6 ayda bir ödemeniz gereken pahalı vergi ve sigorta yaptırmak istemiyorsanız, almayı düşündüğünüz aracı önceden araştırmalı ve tanımalısınız. Aksi halde istemeden de olsa bütçenizi aşan bir tablo ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum yapın