Özel Üniversite Ücretleri Ne Kadar? 2023 – 2024

İyisimi

Özel üniversite ücretleri ne kadar üniversite sınavının ardından öğrencilerin ve ailelerinin en çok araştırdıkları konular arasında yer alıyor. Devlet üniversitelerine yerleşen öğrencilerin herhangi bir ücret ödemeden eğitim görmeleri mümkün olur. Vakıf üniversitelerinde okuyacak öğrencilerin ise belli bir miktarda ödeme yapmaları gerekir.

Üniversiteye yerleşmek için tercih yapan öğrencilerin taban puanlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Taban puan uygulaması devlet ve özel üniversitelere yerleşmek isteyen öğrenciler için belirleyici olan faktörler arasında yer alıyor. Bunun yanında özel üniversitelerin fiyatları da tercih yapılırken dikkat edilen noktalar arasında bulunuyor.

2023-2024 Özel Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Vakıf üniversite ücretleri 2024 yılı içinde ödenmesi gereken miktar olarak dikkat çekiyor. Her vakıf üniversitesinin kendi belirlediği kriterlerle fiyatlarını belirledikleri görülüyor. Aynı zamanda özel üniversitelerde bulunan fakültelerin fiyatlarında da farklılık bulunur.

Üniversitelerde iki ve dört yıllık olarak eğitim veren farklı bölümler bulunur. Öğrenci eğitimini hangi bölümde görmek istediğine bağlı olarak ödeme yapması gerekir.

En Ucuz Özel Üniversite Fiyatları

En ucuz özel üniversite fiyatları bulunduğunuz şehre ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişir. Bunun yanında en yüksek fiyatların tıp fakültelerinde olduğu görülür. Bunun ardından diş hekimliği fakültesi de yüksek ücretli olmasıyla ailelerin bütçelerini zorlar. En uygun fiyatların olduğu dört yıllık bölümler arasında şunlar yer alır:

  • Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi 77.000 TL
  • Medipol Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 62.240 TL
  • Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi 59.400 TL

En Ucuz Özel Üniversite Fiyatları 2 Yıllık

Özel üniversite ücretleri 2023-2024 eğitim döneminde en ucuz olarak iki yıllık yüksekokullar için belirleniyor. Bir vakıf üniversitesinde ucuz fiyatlarla okuyabilmeniz için burslu kazanmanız gerekiyor. İki yıllık en ucuz vakıf üniversitesi fiyatları arasında şunlar bulunuyor:

  • Acıbadem Üniversitesi Ameliyat Hizmetleri 32.919 TL
  • İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Gelişimi 28.000 TL
  • İstanbul Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği 28.000 TL

Özel Üniversite Ücretlerine Yurt Dahil mi?

Özel üniversite ücretlerine yurt dahil mi vakıf üniversitelerinde eğitim almayı düşünen öğrencilerin merak ettikleri konular arasında bulunur. Üniversitelerin belirlediği ücretlere kesinlikle yol, yurt ve yemek gibi ücretler dahil değildir. Bu olanaklardan yararlanmak için özel üniversitede burslu okumak gereklidir.

Öğrencilerin bu konularda ayrıca ödeme yapmaları gerekir. Vakıf üniversitelerinde öğrenim görmeyi düşünen kişilerin maliyet hesaplamasında bu konuya da yer vermeleri gerekir. Vakıf üniversitelerinde ödemeler yıllık ve her iki dönem için ayrı olarak yapılabilir. Bu konuda üniversitelerin belirlediği ödeme şartları bulunur ve öğrenciler bu konuya dikkat ederek ödeme planlarını yapabilirler.

Yorum yapın