Mide Balonu Nedir? Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir?

İyisimi

Mide balonu ile 1 ayda kaç kilo verilir şeklinde, aslında sağlık açısından merak edilen sorular gündeme gelmektedir. Obezite tedavisinde çok kullanılan intragastrik balon, halk arasındaki ismiyle mide balonu, çok etkili bir yöntemdir.

Bu balonla zayıflama, hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Bu yöntemle 1 ayda 8 kiloya kadar verilmesi hedeflenmektedir. Morbit obezite teşhisiyle bu yöntemin uygulanmasının gerekli olduğuna kanaat getirilen hastalar, 10-30 kilo aralığında kilo kaybetmeye yönelik tedavi edilmektedir.

Mide balonu kaç kilo verdirir sorusunun cevabı burada aslında ikinci plandadır. Nicelikten ziyade, verilen kilonun niteliği önemlidir. Böylece çoğunluğu yağdan verilen kilo sayesinde vücutta sarkmaların olması ihtimali ortadan kalkacaktır. Genel itibariyle ne kadar kilo verildiğini değil, sağlıklı ve dengeli kilo vermeyi önemsemek sağlık açısından daha doğrudur.

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mide balonu uygulaması kadar sürede zayıflatır sorusu, bir yandan da endişe içerebilir. Mide balonu tedavisi olmak isteyen ancak bu şekilde nereye kadar kilo verecekleri doğrultusunda dair herhangi bir fikri olmayan kişiler tarafından çok araştırılmaktadır. Mide balonunun nasıl yapıldığına dair özellikle hastaların bilmesi gereken konular şunlar denebilir;

  • İşlem esnasında endoskopiye ve anesteziye gerek duyulmamaktadır.
  • Kapsül formundaki sıkıştırılmış yapıdaki balon, bol suyla ve hekim kontrolünde yutulmaktadır.
  • Hasta balonu yutamama endişesi taşıyabilmektedir. Bununla birlikte pek çok hasta tarafından balon zorlanmadan yutulmaktadır.
  • İşlem 20 dakika kadar sürmektedir.
  • İşlem esnasında hastanın bilinci açıktır ve hekimle irtibat halindedir.

Hekim hastayı sürecin her aşamasında yönlendirmekte ve bilgilendirmektedir.

Mide Balonu Kimler İçin Uygulanabilir? Zararlı mı?

Mide balonu zararları, kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Buna yönelik sorular, fazla kilolu ya da obez kişiye uygulanacak şekilde, bu yöntemin uygun olmadığı yönünde yanıtlanabilmektedir. Hastalar bir tarama sürecinden geçirilip bu yöntemin kendilerine uygun olup olmadığı doğrultusunda hekim tarafından bilgilendirilmektedir. Tedavinin risklerinin oldukça düşük olması bir yana, endoskopik işlemlerde görülen risklerin olma olasılığı da yok değildir.

Mide Balonu Ne Kadar Sürede Zayıflatır?

Mide balonu gerçekten işe yarıyor mu minvalinde, aslında insanların sonuç odaklı düşünmesine neden olan soruların da hasta-doktor diyaloglarında yer aldığı bilinmektedir. Mide balonuyla hızlı bir şekilde kilo vermeyi planlayan kişiler, bazı faktörlere göre kilo verme sürecini yaşayacaklarını bilmelidir. Genel olarak mide balonu tedavisinde 6 aylık süreç baz alındığında, 25-30 kilo kadar verilmesi söz konusudur.

Hastanın ağırlığının yüzde 10 ile 30’u arasında tedaviden sonuç alındığı ifade edilmektedir. 6 aylık süreç ele alındığında buna göre hesaplamanın yapıldığı bilinmektedir. Vücut kitle endeksi hesaplanarak vücut kitle endeksinin 30-40 arasında olduğu hastalara uygulanmaktadır. Balonun midede kalma süresi, burada oldukça önemlidir. Mide balonu 7-8 aya kadar midede kaldığında, doğal olarak oldukça fazla kilo verilmektedir.

Yorum yapın