Airfryer’de Poğaça Nasıl Yapılır? Airfryer Poğaça Tarifi…

İyisimi

Airfryer’de poğaça nasıl yapılır sıcak hava fritözünün kullanımı arttıkça aranan tarifler arasında yer alıyor. Sıcak hava airfryer içinde çok yönlü olarak dolaşır ve içinde olan yemeğin hızla pişmesini sağlıyor. 360 dereceye kadar çıkabilen sıcaklığı ile yemeğin pişme süresini de kısaltıyor.

Az yağ kullanarak hatta yağsız şekilde kızartma yapmanın yanında airfryer içinde sulu yemekler ve hamur işleri de pişer. Bu özelliği ile airfryer mutfakların vazgeçilmezi olmayı başarıyor.  Pişme süresinin oldukça kısa olması ile özellikle aceleniz olduğu zamanlarda imdadınıza yetişiyor.

Airfryer’de Poğaça Tarifi

Airfryer’de poğaça yapmak son derece pratiktir. Bu özelliği ile sevdikleriniz için sık sık poğaça yaparak onları mutlu edebilirsiniz. Airfreyer dereotlu poğaça tarifini sizlerle paylaşıyoruz ve bu tarifi uygulamanız halinde çok lezzetli olacağından emin olabilirsiniz. Airfryer haznesi fırın tepsisinden daha küçüktür ama yemekleri daha hızlı pişirir. Bu özelliği ile daha kısa sürede çok çeşitli ürünler yapabilirsiniz. Dilerseniz şimdi tarifimize önce malzemelerini vererek geçelim:

  • Sıvı yağ yarım su bardağı
  • Yoğurt yarım su bardağı
  • Yumurta iki adet birinin sarısı üzeri için kullanılacak
  • Kabartma tozu bir paket
  • Un 2-2,5 su bardağı
  • Dereotu yarım demet

Poğaçanın hamurunu hazırlamak için yoğurma kabının içine tüm malzemeleri koyun ve karıştırmaya başlayın. Hamurumuzun elimize yapışmayacak şekilde olmasına dikkat edelim. Bunun yanında yumuşak olan hamurumuzda bütün malzemelerin homojen şekilde yayılması için beş dakika kadar yoğurmaya dikkat etmelisiniz.

Yoğurduğunuz hamuru altı eşit parçaya ayırarak elinizle şekil verin. Şekil verdiğiniz hamurları airfryer haznesine yerleştirin. Üzerine yumurta sarısını sürmenin ardından poğaçanız pişmeye hazırdır. Airfryer’de poğaça kaç derecede pişer sorunuza 180 derece olarak cevap verebiliriz. Siz de Airfryer’inizi bu dereceye ayarlayın ve poğaçayı pişmeye bırakın, 15-20 dakika sonra poğaçanız pişmiş ve yumuşacık olması ile lezzeti ile yenmeye hazır olacaktır.

Airfryer’de Poğaça Hangi Ayarda Pişer?

Airfryer’de poğaça hangi ayarda pişer sorusuna 180 dereceye ayarlanmasının yeterli olduğu şeklinde cevap verilebilir. Airfryer’nizin sıcaklık ayarını yaptıktan sonra başka bir işlem yapmanıza gerek bulunmaz. 15-20 dakika arasında poğaçanızı airfryer’inizden çıkartarak servis yapabilirsiniz.

Bilindiği gibi poğaça kabartma tozu ile olduğu gibi aynı zamanda mayalı olarak da yapılabilir. Airfryer mayalı poğaça yapmak için de uygundur. Burada dikkat etmeniz gereken poğaça hamurunun mayalanması için yoğurduktan sonra üzerini kapatarak beklemeniz gerektiğidir. Mayalanmasını bekledikten sonra şekil vererek airfryer’e yerleştirerek puf puf piştiğini görebilirsiniz.

Yorum yapın