B1 Ehliyet Nedir? B1 Ehliyet Sahipleri Hangi Araçları Kullanabilir?

İyisimi

B1 ehliyeti nedir incelendiğinde ehliyet sınıflarından biri olduğu ve dört tekerli motor gücü 15Kw’ı geçmeyen araçların kullanılması için alınması gereken ehliyet olduğu görülür. Pek çok insan B sınıfı ehliyet alarak çok sayıda aracı kullanabileceğini düşünür. Oysa B sınıfı ehliyetin de kendi içinde farklı türleri bulunur. B1, B sınıfının bir alt kategorisidir.

B ehliyet sahibi olan kişilerin kullanabilecekleri araçlar arasında farklı taşıtlar bulunur. Bunlar; kamyonet, motor bisikletler ve traktörlerin belirli bir kiloya kadar olanlarını kullanabilirler. B1 ehliyet sahibi olan kişiler ise ağırlığı 400 kilogramı geçmeyen dört tekerli motor gücü 15 Kw’ı geçmeyen araçları kullanabilirler.

B1 Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

B sınıfı ehliyetle B1 sınıfı ehliyeti birbirinden ayıran en önemli özellik ehliyetin alınma yaşı olarak dikkatleri çeker. B sınıfı ehliyeti almak isteyen kişilerin 18 yaşında olması gerekir. Oysa B1 ehliyet 16 yaşından itibaren alınabilir. B1 ehliyet hangi araçları kullanır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir:

  • Motor gücü 15 Kw’ı geçmeyen dört tekerli araçlar
  • 400 kg ağırlığını geçmeyen araçlar
  • Aracın yük taşımak için kullanılması halinde 550 kiloyu geçmeyen araçlar

B1 Ehliyet Almak İçin Şartlar

B1 ehliyet ticari araç kullanılabilir mi sorusuna yük taşımak için üretilmiş ve ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen araçlar olarak cevap verilebilir. Bunun dışındaki ticari araçların kullanılması mümkün değildir. Ticari araçları kullanmak için B sınıfı ehliyet alınması gerekir. Aynı zamanda kamyon gibi ağır araçların kullanılması için farklı sınıfta ehliyetin alınması gerekir. B1 ehliyet almak için aranan şartlar arasında şunlar bulunur:

  • 16 yaşını doldurmuş olmak
  • Sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması
  • En az ilkokul mezunu olunması

B1 Ehliyet Fiyatları 2024

B1 ehliyet araba kullanır mı sorusuna hayır cevabı verilebilir. Otomobil gibi araçların ağırlıklarının 400 kg üzerinde olmasından dolayı bu ehliyete sahip olan kişilerin kullanması mümkün değildir. Ehliyet fiyatları alınması sırasında ödenmesi gereken harç ve ödemeleri kapsar. Bu anlamda B sınıfı ile B1 sınıfı ehliyet arasında bir ayrım yapılmadığı görülür. B1 ehliyet almak istediğinizde yapmanız gereken ödemeler şu şekildedir:

  • Ehliyet harcı 820,10 TL
  • Ehliyet kart ücreti 225 TL
  • Hizmet bedeli 45 TL

Bu ödemelerin toplamı 1.090,10 TL’dir. Toplamda bu miktarı ödeyerek B1 sınıfı ehliyete sahip olmanız mümkün olur. Elbette öncelikle ehliyeti almak için kursa gitmeli ve yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavlardan başarı ile çıkmalısınız.

Yorum yapın