Airfryer’da Kek Nasıl Yapılır?

İyisimi

Airfryer’da kek nasıl yapılır bu teknolojik mutfak ürününe sahip olan kişilerin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Siz de Airfryer aldınız ve içinde kek pişirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Airfryer’in kendine ait pişirme kabı bulunmakla birlikte içine farklı malzemeden yapılmış pişirme kaplarının da koyulabildiği görülür. Bu sayede siz de kekinize istediğiniz şekli verecek kalıbı kullanabilirsiniz.

Görünüşü ve lezzeti mükemmel kek pişirmek için mutfağınızda bulunan airfryer’i güvenle kullanabilirsiniz. Airfryer içine kek kalıbı konur mu sorunuza evet olarak cevap verilebiliyor. Cam, silikon, seramik ya da metal hangi malzemeden yapılmış olursa olsun kek kalıbını kullanabilirsiniz. 

Airfryer’da Kek Hangi Programda Pişer?

Mutfağınızda bir Airfryer varsa artık siz de adeta ünlü bir şef gibi çok çeşitli tarifleri mükemmel şekilde üstelik kısa zamanda hazırlayabilirsiniz. Airfryer’da kek kaç derecede pişer deneyen kişiler tarafından 160 derece olarak cevaplanıyor. Airfryer’inizi 160 dereceye ayarladıktan sonra kek hamurunuzu içine koyabilirsiniz. Ardından 25-30 dakikaya ayarlayabilirsiniz.

Sürenin bitmesinin ardından airfryer’i açarak kekinize bıçak ya da kürdan batırarak pişme durumunu kontrol edebilirsiniz. İçinin pişmediğini gördüğünüzde ise tekrar kapatarak 5-10 dakika daha pişmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz. İçinin de piştiğinden emin olmanızın ardından kekinizi çıkartabilirsiniz. Keki airfryer’dan çıkarttıktan sonra kabından çıkartarak servis yapmadan önce soğumasını beklemelisiniz. Aksi takdirde keserken dağılabilir ve bu durumda lezzeti mükemmel olsa da servis sırasında istediğiniz estetik görünümü elde edemeyebilirsiniz.

Airfryer Silikon Kalıpta Kek Tarifi

Airfryer kek pişirme nasıl yapılır araştırdığınızda aslında normal fırında pişirmekten bir farkı olmadığını rahatça görebilirsiniz. Her zaman yaptığınız kek tarifini kullanarak airfryer kendi kalıbına ya da istediğiniz farklı bir kalıba koyarak içine yerleştirebilirsiniz. Normal fırında kek yaklaşık 40 dakikada pişerken airfryer’da ise bu sürenin 30-35 dakika olduğunu görebilirsiniz. Sıcaklık ayarını 160 dereceye ayarlayarak dışı ve içinin aynı anda pişmesini sağlayabilirsiniz. Silikon kalıpta kek tarifi şu şekildedir ve güvenle deneyebilirsiniz:

  • Sıvı yağ yarım su bardağı
  • Yumurta üç adet
  • Şeker bir su bardağı
  • Kabartma tozu bir paket
  • Vanilya bir paket
  • Un iki su bardağı

Derin bir kabın içine önce yumurta ve şekeri koyarak çırpalım. Ardından kalan malzemeleri de ekleyerek yaklaşık beş dakika daha çırpmaya devam edelim. Bu sürenin sonunda kek hamurumuz pişmeye hazırdır. Kullanacağımız kalıbın içini yağladıktan sonra içine hazırladığımız hamuru dökelim. Airfryer kek ayarı olarak 160 derece ve 30 dakika seçerek pişmeye bırakalım.  Kekimiz tam istediğimiz gibi kabaracak ve lezzeti de mükemmel olacaktır.

Yorum yapın