Sigortam Yok Nasıl Kredi Alırım?

İyisimi

Sigortasız çalışan ya da aktif olarak farklı işlerde bulunan insanlar kredi kartı arayışında oluyor. Bankalar güvence için genellikle sigortalı çalışan ve geliri tespit edilebilir müşterilere daha sıcak bakarlar. Sigortanız olmasa bile size kredi kartı verebilecek bankalar vardır. Sigortam yok kredi nasıl alırım? Sigortasız Kredi Kartı Veren Bankalar ile alakalı güzel bir yazı hazırladık.

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kartı almak için kredi notu çok önemlidir. Son beş yılda bankalarla hiçbir şekilde iletişim kurmadıysanız kredi notunuz değişmez. Başvurularınız, kredi notunuz oluşmadıysa (yani sıfır olarak görünüyorsa) değerlendirmeye alınmaz. Kredi notunuz 1-699 arasındaysa en riskli gruptasınız. Bu kategoriye giren kişiler, teminatlı kredi kartına başvurabilir.

700 ve üzeri kredi notuna sahip kişilerin başvuruları, gelir düzeyleri ve çalışma durumlarına göre daha kolay onaylanır.

Kredi Kartı Kullanınca Kredi Notu Etkilenir Mi?

Kredi notunuz, düzenli olarak kredi kartı kullanmak ve borçlarınızı zamanında ödemekle iyileştirilir. Düzenli olarak kredi kartı kullanmak, kredi notunuzu yükseltmenin en kısa yoludur.

Kredi notunu yükseltmek için birçok farklı yöntem vardır. Düzenli olarak kredi kartı kullanmak ve otomatik ödeme talimatı vermek, kredi notunuzu yükseltebilir. Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks, çeşitli kriterler kullanılarak kredi notunu belirler. Kredi notu bu kriterlere göre hesaplanırken:

  • Kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme şekliniz, kredi notunuzun yüzde otuz beşini etkiler.
  • Banka borçlarınızın kredi notunuzu %35 oranında etkilemesi bekleniyor.
  • Yeni bir kredi kartı aldıysanız kredi notunuz %11 düşer.
  • Düzenli olarak kredi kartı kullanıyorsanız, kredi notunuz on puanlık bir artışa sahip olacaktır.
  • Bu faktörlerin yanı sıra, aşağıdaki irili ufaklı nedenler de kredi notunuz üzerinde %9’luk bir etkiye sahiptir.

Kredi Kartı İle Kredi Çekilir mi?

Kredi kartından para çekmekle kredi kartı kullanmak birbirine karıştırılmamalıdır. Kredi kartı limitiniz kadar para çekme şansınız var. Nakit avans olarak da bilinir. İhtiyaç kredisi, nakit avansın nasıl kullanıldığının bir sonucu olabilir. Yönetmelik gereği, nakit avans borçları en fazla on iki ay kadar taksitlendirilebilir. Kredi çekiminde taksitlendirme farklı şekillerde şekillenebilir.

“Sigortam yok nasıl kredi kartı alabilirim?” sorusu yaygın bir sorudur. Sigortası olmayan kişiler de kredi kartı alabilir ancak gelir belgesi gereklidir. Aldığı kira veya ortaklıktan kazandığı herhangi bir parayı bankaya bildirmesi gerekir. Kredi kartı, düzenli geliri olmayan ancak kredi notu yüksek olan kişilere de verilir.

Kredi Kartı Limit Hesaplama

Kredi kartı limit hesaplama çok basit. Kartı aldığınız ilk yıl, gelirinizin iki katı kadar sınırlandırılır. İlerleyen yıllarda bu limit gelirinizin 4 katına kadar çıkabilir. Geliriniz arttıkça limitiniz de düzenli olarak büyür.

Kredi notunuz düşükse teminatlı kredi kartı almak mümkündür. Kredi kartı, size ait olan bir meblağ bloke edilerek çıkarılır. Örneğin bin lira bloke edilir ve bin lira sınırlı bir kredi kartı alırsınız.  

Yorum yapın