Almanya’da Hemşire Olmak İçin Ne Yapmalı?

İyisimi

Pek çok kişinin yerleşmek istediği bir ülke olan Almanya’da hemşire olmak için ne yapmalı? Bilindiği üzere hemşirelik pek çok farklı ülkede yapılabilen meslek grupları arasında yer alıyor. Eğer Almanya’da hemşire olmak istiyorsanız ilk olarak ülkede verilen 3 yıllık eğitimi tamamlamanız, ardından ise gerçekleştirilen sınava katılarak diploma almalısınız.

Ancak ülkede hemşire olmak istiyorsanız izleyebileceğiniz tek yol bu değil. Türkiye’de eğitiminizi tamamlamış olmanız halinde de Almanya’da hemşire olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Almanya’da Hemşirelik Denkliği

Eğer Almanya’da hemşire olmak istiyorsanız illa ülkenin kendi eğitimini almanıza gerek bulunmuyor. Ülkemizde eğitim alarak da Almanya’da çalışmaya başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise denklik işlemlerini tamamlamak ve gerekli şartları sağlıyor olmak.

Ülkede hemşirelik yapmanız için ilk olarak 4 yıllık lisans bölümünü başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Ardından denklik için başvurunuzu yapabilir, gerekli şartları taşıyor olmanız halinde mesleğinize Almanya’da devam edebilirsiniz.

Almanya’da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Almanya için konuşulduğunda hemşirelerin çalışma şartlarının oldukça rahat olduğu söylenebiliyor. Bilindiği üzere ülkede hemşireler haftalık olarak 38 saat çalışıyor. Ancak elbette bu saatleri belirleyebileceğiniz iş imkanları da bulabilmeniz mümkün. İzin ve nöbetler konusunda da Almanya oldukça büyük kolaylıklar sağlayan ülkeler arasında yer alıyor.

Almanya hemşire maaşları merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal bir hukuk devleti olan Almanya’da emeğinizin karşılığını mutlaka alacaksınız. Hemşirelerin ülkede aldığı maaş ise ortalama olarak 3000 Euro civarında olarak biliniyor.

Almanya’da Hemşirelik için İş Başvurusu

Eğer siz de Almanya’da çalışmak istiyorsanız nerelere başvurmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Almanya hemşirelik başvurusu için devlet, vakıf ya da özel hastanelere başvuruda bulunabileceğiniz gibi vakıflara veya bakım ya da huzur evlerine de başvuruda bulunabilirsiniz.

Dolayısıyla hemşire olarak başvuruda bulunabileceğiniz pek çok kurumdan söz etmek mümkündür. Bu konuda karşınıza oldukça farklı seçenekler çıkacaktır. Size uygun olan tüm seçenekler için ayrı ayrı başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Gerekli şartları taşıyor olmanız halinde başvurularınız olumlu sonuçlanabilir.

Almanya’da Hemşirelik Şartları

Türkiye’den Almanya’ya giderek hemşire olarak çalışmak için aranan ilk şart lisans mezunu olmaktır. Bunun yanı sıra TELC tarafından belgelendirilmiş B1 seviye Almanca bilgisi şartı aranmaktadır. Aksi takdirde başvuru yapmanız mümkün değildir. Peki Almanya’da hemşire olmak için ne yapmalı? Gerekli olan tüm şartları taşıyor olmanız halinde hemşirelik için iş başvurunuzu oldukça kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın