Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İyisimi

Tüm dünyanın en ilgi çeken ülkelerinden biri olan Fransa’da asgari ücret ne kadar? Avrupa ülkeleri yaşamak için pek çok kişinin hayalleri arasında yer alıyor. Özellikle Fransa hem gezmek hem de yaşamak için pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Peki Fransa’da ne kadar asgari ücret veriliyor? Ülkede yaşam maliyetleri ne kadar?

Ülkemizde en çok araştırılan konulardan biri Avrupa ülkelerinde verilen asgari ücret tutarları olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyonlara bağlı olarak bu konu merak edilenler arasında yer alıyor.

Fransa’da Saatlik Asgari Ücret

Enflasyonda yaşanan artışlar her ülkeyi olduğu gibi Fransa’yı da etkiliyor. Buna bağlı olarak her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da Fransa asgari ücret tutarı konusunda bir düzenleme yapıldı. Buna göre 2022 yılının ilk yarısında asgari ücret tutarı net olarak 1.302 Euro’ya yükseltilmişti.

Bu düzenlemeye göre Fransa saatlik asgari ücret tutarı 10,85 Euro olmuştu. 2023 yılında Fransa için belirlenen asgari ücret tutarı net 1.392 Euro olarak devam ediyor. Bu yıl içerisinde enflasyon oranlarının artması ile asgari ücret tutarları yeniden düzenlenebilir.

Fransa’da Yaşam Maliyeti

Asgari ücretin yanı sıra ülkelerin yaşam maliyetleri de oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Özellikle farklı bir ülkeye yerleşmek isteyenler için yaşam maliyeti oldukça önemli konular arasında karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere Fransa, pahalı ülkelerden biri. Yapılan araştırmaya göre ise Fransa yaşam maliyeti 4 kişilik bir aile için 3,000 Euro olarak belirlendi. Tek kişi için hesaplanan yaşam maliyeti tutarı ise 800 Euro. Ancak bu hesaplamalara kira dahil değil.

Araştırmalara Göre Fransa’da Asgari Ücret

Eurostat tarafından geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaya göre Avrupa ülkeleri en yüksek asgari ücret sıralamasında Fransa 6. Sırada yer alıyor. Aynı araştırmaya göre en yüksek asgari ücret ise Lüksemburg’a ait olarak karşımıza çıkıyor. Fransa yaşamak için oldukça ideal ülkeler arasında yer alıyor. Peki Fransa’da asgari ücret ne kadar? Bu yıl için belirlenen asgari ücret tutarı net 1,302 Euro.

Yorum yapın