Arabalarda ÖTV Ne Zaman Düşer?

İyisimi

Araç almak isteyen pek çok kişi bulunuyor, peki arabalarda ÖTV ne zaman düşer? Pek çok kişi ÖTV indiriminin gelip gelmeyeceği konusunda araştırma yapıyor. Günümüzde döviz kurunun yükselmesi vatandaşın hayatını doğrudan etkiliyor. Özellikle araç sahibi olmak isteyenler için fiyatların oldukça yüksek olduğu biliniyor. Hem sıfır hem de ikinci el araç satımında fiyatların oldukça yükselmiş olması araç sahibi olma hayali kuranlar için bu durumu epey zorlaştırıyor. Fiyatlar konusunda bir düzenleme bekleyen vatandaşlar gündemi yakından takip ediyor. Gündemdeki konulardan biri ise ÖTV indirimi olarak karşımıza çıkıyor.

ÖTV Ne Zaman Düşer?
ÖTV oranları her yıl değişiklik gösteriyor. Bu oranlar hem araç modelleri hem de fiyatlarına göre de farklı olarak hesaplanıyor. 2022 yılının son aylarında ise ÖTV oranları hakkında yeni bir düzenlemeye gidileceği bildirilmişti. Bu düzenleme ile vergi dilimleri ve matrahlarda değişikliğe gidileceği biliniyor. Araç fiyatlarında düzenlemeye ilişkin vatandaş büyük bir beklenti içerisinde. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen matrah düzenlemesi ile araç fiyatlarının düşüp düşmeyeceği merak ediliyor. Bilindiği üzere yapılacak olan düzenleme araç fiyatlarını yakından ilgilendiriyor. Çünkü matrahlarda yapılan her düzenleme araç fiyatları üzerinde belirleyici oluyor.

ÖTV İndirimine İlişkin Açıklama!
Matrah düzenlemesine ilişkin ilk açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılmış olan matrah düzenlemesi açıklaması bağlamında ÖTV indirimi gündemde olan bir konu değil. Ancak Bakan Nebati, her ne kadar ÖTV indirimi söz konusu olmasa da matrah düzenlemesinin üzerine çalışıldığını söyledi.

ÖTV Matrahı Düzenlemesi
Pek çok kişi tarafından beklenen matrah düzenlemesi ile ÖTV oranlarında herhangi bir indirim söz konusu değil. Ancak oranlar sabit tutulacak. Bunun yanı sıra matrahın geniş tutulması ve bazı araç modellerinden daha az vergi alınması planlanıyor. Buna bağlı olarak da araç fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Peki arabalarda ÖTV ne zaman düşer? Yapılacak olan matrah düzenlemesi ile birlikte vergi oranlarına bağlı olarak hem sıfır hem ikinci el araç fiyatlarının da düşmesi bekleniyor.

Yorum yapın