European Shorthair Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi!

İyisimi

İnsanlar tarafından sürekli olarak tekir ve sarman kedi türüne benzetilen binlerce yıl önce Romalılar tarafından Avrupa’ya getirilmiş ve beslenmiştir. Asıl European Shorthair, kökeni, bakımı, özellikleri, karakter yapısı ve daha fazlası yazımızda bulabilirsiniz.

European Shorthair Genel Özellikleri

European Shorthair genel özellikleri olarak, oyun kabiliyet yüksektir ve sahipleri ile oyun oynamak gelmektedir. Sürekli hareket halindedirler. Çok zeki hayvan türlerinin arasındadır. Çocuklar ve sahiplerine karşı oldukça sevgi ve bağlılık duymaktadır. Bakım ihtiyacı fazla değildir. Çok uysal ve saldırmayan kedilerdir bu da kendini sevdiren bir diğer özelliğidir.

European Shorthair Karakter Yapısı

European Shorthair karakter yapısı evcil kedi de aranan tüm özelliklere sahiptir. Çok zeki, sevgi dolu, enerjik ve dinamik karakter yapısı ile kedi sahiplenmek isteyenlerin istediği tüm özelliklere sahiptir. Çok uysal bir kedi türüdür. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlara kolayca anlaşıp sorun çıkarmamaktadır. Fakat bu kedi türü de kendi arasında karakter olarak değişildiği düşünülmektedir. O yüzden evde bir kedi varken yanına bu türü getirecekseniz uysal olup olmadığına dikkat edin.

Çok fazla oyun oynamayı sever ama bu cümlemiz sizi yanıltmasın aynı zamanda çok ta uyumayı sever. Ona hazırlayacağınız yatak onun vazgeçilmezi olacaktır. Sürekli onu hazırladığınız yatakta görebilir. Tabi ki sahibini de unutmaz çok yorucu bir günün sonunda kedinizin kucağınızda uyurken fark edebilirsiniz. Ortama çabuk adapte yeni gelen bir evcil hayvan, bir misafir hatta ortam değişikliği gibi durumlarda yatak ve koltuk aralarına saklanan kedilere benzemez yeter ki zarar gelmeyeceğini anlasın. Bağları kuvvetli, sadık ve zararsız bir aile kedisidir. Küçük çocuğunuz var ise bu kedi türünü sahiplenebilirsiniz. Sizin yokluğunuzda bile çocuğunuzla çok güzel vakit geçirecektir.
Ayrıca bu kedi sizlere yürüyüş yaparken de eşlik etmekten zevk alır. Tasmasını takın ve birlikte yürüyüş yapın hem sizin hem de onun gözünde eşsiz bir anı olacaktır.

European Shorthair Fiziksel Özellikleri

• Genel olarak ağırlık ortalamaları 3 ila 7 kilogram arasında değişmektedir.
• Tekir kedileri gibi tüyleri desenlidir. Ayrıca tüylerinin yapısı sayesinde 4 mevsim de kolayca hayatını sürdürebilir.
• Gözleri renklidir. Göz yapısı badem şeklindedir. Gözlerinin etrafına baktığınızda kara kalemle çizilmiş gibi durduğunu görebilirsiniz.
• Gözlerinin arasında ki mesafenin boyutu bir gözü kadardır.
• Yeşil, yeşil-mavi, kehribar, altın renkli ve kahverengi renklerde gözleri bulunmaktadır.
• Bacak ve boyun yapılarında kas oranı çok fazladır.
• Kafa yapısı vücuduna oranla çok büyüktür.
European Shorthair fiziksel özellikleri ise vücut yapısı ve karakteri sayesinde çok büyük bir avcı olmasıdır. Romalarılar fare ve haşere mücadelesini bu kediler sayesinde kazanmıştır. O yüzden Romalılar tarafından oldukça beğenilen kedi türüydü.

European Shorthair Bakımı

European Shorthair bakımı oldukça kolay olması ile sahiplerinin yüzünü güldürmeyi başarmaktadır. Kendi türüne özel bir beslenme ihtiyacı yoktur. Ama unutmamak gerekirse fazla hareketli olduğunu söyledik bu yüzden yüksek proteinli mamalarla beslenmesini tavsiye ederiz. Bu kedi türü ne kadar hareketli de olsa obezite tehlikesi ile sürekli karşı karşıyadır. O yüzden her gün onunla oyun oynamaya ve hareket ettirmeyi unutmayın. Eğitim süreçleri sabır ve süreklilik gerektirmektedir. Eğer şefkat ve ödül ile eğitim sürecinde yaklaşırsanız emin olun daha kısa sürede amacınıza ulaşacaksınız. Ölçülü yemek ve sürekli hareketle kedilerinizin ömrünü çok daha fazla uzatabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer durum ise sizin nasıl yaklaştığınızda kedinizin yaşam süresi ve kalitesini etkilemektedir.

European Shorthair Beslenme

European Shorthair beslenme ihtiyacı için özel bir gereksinim duyulmamaktadır. Sadece yüksek proteinli mamalar kullanılmalıdır. Gen havuzu sayesinde bir hastalık oluşmamaktadır. Kediniz kolayca kilo alabileceği için yaş mama konusunda dikkat etmelisiniz. Haftada bir veya iki defaya mahsus olarak verebilirsiniz. Yoksa ilerleyen zamanda kilo problemi yaşayabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız yemekleri de kedinizle rahat bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bu kedi türü kolayca kilo alabilmektedir. Bu yüzden karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden mümkün oldukça kaçınmalı ve doğru mama tercihini yapmalısınız.

European Shorthair Kökeni

European Shorthair kökeni Avrupa’dır. European Shorthair kökenleri Antik Roma’ya kadar uzanmaktadır. Romalılar Avrupa’dan bu kedileri haşere ve farelerden korunmak için getirmiştir. Finlandiya’nın ulusal kedisi de olsa Avrupa ülkelerinde yaygındır. Diğer ülkelerde çok nadir bulunmaktadır. Sokaklarda ki tekir kedileri ile çiftleşmiş ve şu an ki benzerliklerini oradan almışlardır. Ayrıca son halini de İran Kedileri ile çiftleştikten sonra olmuştur. 1980 yılında ise başlı başına bir tür olarak kabul edilmiştir. Avrupa ve Romalıların gözdesi olan bu kedi türü avcılık yetenekleri sayesinde birçok ırk tarafından üstün tutulmuştur.

European Shorthair Popülerlik

Avrupa’da hala çoğu insan için popülerliğini büyük popülasyonlar halinde korumaktadır. İyi huylu, sevimli, dostane ve enerjik yapısı ile hala kendini sevdirmektedir. İsveç nesli tükenmekte olan ırklar listesine almıştır. Aynı zaman da Finlandiya’nın da ulusal kedisi unvanını korumaktadır. European Shorthair popülerlik olarak bakıldığında akrabalarına göre daha az bilinmekte ve tekir cinsi ile karıştırılmaktadır. Sizlere bu yazımızda European Shorthair kedileri hakkında bilgi verdik. Evinizde beslemek isteyen bireyler için tüm bilgileri sizlere aktardık.

Yorum yapın