Asgari Ücrete 2023’te İkinci Zam Yapılacak mı?

İyisimi

Enflasyonun artması ve her şeye devamlı olarak zam gelmesi herkesin asgari ücret zam konusunu araştırmasına sebep oluyor. Normal şartlarda her yıl yılbaşından sonraki aylıklar zamlı olarak alınmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıl farklı olarak temmuz ayı içinde ara zam yapılarak vatandaşların alım gücünün artırılması hedeflenmiştir.

Yılbaşında yapılan asgari ücret zammı brüt 10 bin 8 TL, net olarak ise 8 bin 506.8 TL olarak %54.7’lik bir artış göstermiştir. Geçen sene temmuz ayında asgari ücrete zam yapılması ve fiyatların hala artış gösteriyor olması da herkesin aklına bu sene temmuz ayında asgari ücret zammı olacak mı sorusunu getiriyor.

2023 Asgari Ücret Zammı Olacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devamlı olarak artan enflasyondan dolayı 2023 yılı temmuz ayında asgari ücrete zam geleceğinin müjdesini vermişti.

  • Asgari ücrete temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağı büyük tartışmalara konu olmuştu.
  • Yüksek bir ihtimalle yapılmayacağı beklenmekteydi.
  • 29 Mart 2023 tarihinde yapılan AK Parti Grup toplantısının gündemindeki konulardan birisi de asgari ücret ara zammı oldu.
  • Toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret zammı için temmuz ayını işaret etti.

Toplantıdan sonra yaptığı açıklamada ‘ temmuz ayında asgari ücrete zam var’ açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından birçok kişi asgari ücret zammı için beklentiye girdi. Bu konuda yeniden bir açıklama son günlerde söz konusu değildir.

2023 Temmuz Ayı Asgari Ücret Zammı Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücrete ara zam ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra çoğu kişi bakanlıktan da bir açıklama beklemeye başladı. Ancak Cumhurbaşkanı açıklamasına göre temmuz ayında zam yapılacağı bilinmektedir. 2023 temmuz ayında yapılacak olan asgari ücret zammının ne kadar olacağı da merak konusudur.

Temmuz ayında yapılacak olan asgari ücret zammı ile ilgili ne kadar olacağına dair henüz herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Açıklamanın yapılması durumunda kısa süre içinde sizlerle paylaşılacaktır. Kişilere alım kolaylığı sağlamak amacıyla yapılan asgari ücret zammı için gerekli hesaplamalar ve planlar yapılması beklenirken birçok kişi iyi bir artış bekliyor.

Yorum yapın