Avokadonun Faydaları! Öne Çıkan 11 Faydası…

İyisimi

Avokado ılıman iklimlerde yetişen lezzetli bir meyvedir. Avokado yaklaşık 20 farklı mineral ve vitamin içerir. Bu besleyici meyve genellikle salatalarda yenir. Avokadonun çekirdekleri, yağı ve yaprakları da oldukça faydalıdır. Avokado faydaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Avokado Nasıl Tüketilir?
Avokado’nun tüketimini kolaylaştırmak için olgunlaşmış haldeyken tüketmeniz tavsiye edilir. Türkiye’de bir çok markette avokado tam olgunluğa ulaşmamış halde satılır ve bir çok kişi bu şekilde tüketir. Fakat tam olgunlaşmamış avokado ekşi bir tada sahiptir. Bu sebeple tüketimi zorlaştırır. Satın aldığınız avokadoyu bir gazete kağıdının içerisine elma ile sarıp 1-2 gün bekletmeniz halinde avokado olgunlaşır. Bu sayede daha yumuşak bir kıvama gelen avokado, bu şekilde tüketilirse daha faydalı olur. Olgunlaşmış avokadonun çok sayıda faydası bulunmaktadır. Sizin için öne çıkan faydalarını listeledik.

Avokadonun Faydaları

1- Bağışıklık sistemini güçlendiren, kandaki kırmızı kan hücrelerini oluşturan ve kandaki alkali seviyesini dengeleyen avokado, aynı zamanda çok iyi bir demir kaynağıdır.
2- Her gün tükettiğiniz avokado potasyum içerdiği için tansiyonunuzu düzenlemeye yardımcı olur.
3- Kronik böbrek hastalığı olan kişilerde sıvı ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. İçerdiği potasyum böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur. Avokado potasyum açısından çok yüksek olduğu için vücuttaki zararlı toksinleri atarak böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
4- Bebeğinize rahatlıkla yedirebileceğiniz avokado, içerdiği B1 ve B2 vitaminleri, magnezyum ve protein nedeniyle onun zihinsel ve fiziksel gelişimini destekler.
5- Nemlendirici ve iltihap önleyici özelliği ile avokado yağını sedef ve egzama şikayetleriniz için kullanabilirsiniz.
6- Avokado ağız kokusunu önler. Avokado, ağızdaki bakteri ve mantarların büyümesi ile savaşan ve ağız kokusunu etkili bir şekilde azaltan flavnoidler içerir.
7- Avokado ayrıca ağız ülserlerini önlemede çok yardımcı olur. Avokado folat açısından zengin bir meyvedir ve kalp sağlığında önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak istiyorsanız günde en az bir fincan avokado tüketmelisiniz.
8- İçerdiği protein, vitamin ve mineraller nedeniyle hamilelerin sağlıklı beslenmesinde oldukça faydalıdır.
9- Avokadoda bulunan fitokimyasallar vücudun ve zihnin birçok bölgesinde rahatlama hissi sağlar. Kas ağrılarını, baş ağrılarını ve astımı hafifletir. Ayrıca avokado çayı, rahatsız edici astım semptomlarına neden olan solunum kaslarının sertliğini azaltma etkisine sahiptir.
10- E vitamini açısından da oldukça zengin olan avokado, proteinlerden elde edilen vitaminlerle birleşerek değerini artırıyor. Hem protein hem de E vitamini birleştiğinde serbest radikallerle savaştığı için hastalıklarla mücadelede çok etkilidir.
11- Kemik dokusunun oluşumu için kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, vitamin D ve K gereklidir. Avokado tüm bu vitaminleri içerir. Pek çok gıdada bulunmayan K vitamini avokadoyu diğerlerinden ayırır. Düzenli avokado tüketimi, egzersizle birlikte sağlıklı kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur.

Yorum yapın