Azerbaycan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İyisimi

Azerbaycan vatandaşlığı nasıl alınır? Büyüyen ve gelişen Azerbaycan birçok ülke vatandaşına kendi ülkesinin vatandaşlığını alma imkanı sunmaktadır Bu yazımızda sizlere Azerbaycan vatandaşlığı için gerekli şartlar hakkında bilgi vereceğiz.

Azerbaycan Vatandaşlığını Kimler Alabilir?
Vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişi Azerbaycan sınırları içinde doğmuşsa vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Uzun süredir Rusya’nın bir parçası olan ülke, vatandaşlık sınırlarını tanımlarken de eski Rus sınırlarını kabul ediyor. Buna göre, anne ve babasından birinin eski Rusya İmparatorluğu sınırları içinde doğmuş olması başvuru için yeterli görülmektedir.

Doğum Yoluyla Vatandaşlık Kazanma
Azerbaycan’da doğum, Azerbaycan vatandaşlığı almanın ilk yoludur. Belirli doğum sonrası gereklilikler karşılanırsa, vatandaşlığa alınmaya karşı söylenecek hiçbir şey yoktur. Öncelikle doğumun gerçekleştiği hastaneden doğum belgesi alınmalıdır. Aile daha sonra vatandaşlık tercihlerini ikamet kayıt ofisine bildirmelidir. Daha sonra çocuk kendi rızasıyla vatandaşlığından vazgeçmediği sürece çocuğun vatandaşlığı kalıcıdır.

Kan Yoluyla Vatandaşlık Kazanma
Anne veya babadan biri ülkenin vatandaşı ise size Azerbaycan vatandaşlığı verilir. Bu nedenle iç hukuk, ebeveynlerden birinin vatandaş olmasını yeterli bulmuştur. Başka bir şart içermeyen bu durumda dil, din veya ırk ayrımı yapılmaz. Bundan sonra ancak başvuru ile başvuru üzerine vatandaşlığından vazgeçebilir. Tabii önce 18 yaşına girmesi gerekiyor.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Kazanma
Bir Azerbaycan vatandaşı ile evlenerek vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken iki şey var. Birincisi, cinsiyet şartıdır. Buna göre sadece Azerbaycanlı erkeklerle evlenen kadınlar vatandaş olabiliyor. Azerbaycanlı kadınlarla evlenen erkeklerin vatandaşlık hakları yoktur. Titiz soruşturmalar yapılmamasına rağmen, resmi nikahların tespit edilmesi durumunda vatandaşlık hakkı askıya alınıyor.

İkamet Yoluyla Vatandaşlık Kazanma
Uzun süredir Azerbaycan’da yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, Azerbaycan vatandaşlığı almanın kolay olduğunu göreceksiniz. Maddi olarak kendinizin ve ailenizin geçimini sağlayabiliyorsanız, başvurunuz genellikle reddedilmeyecektir. Aksi halde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. İyi bir işiniz varsa bu sizin için büyük bir avantaj.

Evlatlık Yoluyla Vatandaşlık Kazanma
Birçok ülkenin iç hukukunda mümkün olmayan bir diğer vatandaşlık kazanma yöntemi ise evlat edinmedir. Ülke uyruklu çiftler ortak kararla evlat edinmeleri halinde çocuğun uyruğuna ve diğer özelliklerine bakılmaksızın vatandaşlığa alınırlar. Ancak bu çocuk reşit olmamalıdır.

Yetkili Makamların İzni İle Vatandaşlık Kazanma
Ülkenin iç hukukuna göre yetkili makamların kararı ile başka bir işleme gerek kalmaksızın vatandaşlık kabul edilmektedir. Başvuru ile birlikte yapılan başvuru kabul edildikten sonra öncelikle oturma izni verilecektir. Bundan sonra 2 yıl kalışla vatandaşlığa alınmış bir vatandaş olacaksınız. Azerbaycanlı bir anneden evlilik dışı doğduysanız kültürel, sanatsal ve sportif başarılar elde ettiyseniz vatandaş olabilirsiniz.

Yorum yapın