Eskişehir’de Gezilecek Yerler Arasındaki En İyi 6 Nokta!

İyisimi

Türkiye’de en çok ziyaretçi alan şehirlerden biri olan Eskişehir’de gezmek için çok fazla nokta bulunmakta. Gezilecek yerlerin çok olmasına rağmen aynı gün içerisinde gezi tamamlanabilir. Özellikle aynı gün Eskişehir turları sadece 1 günde tüm bu noktalara sizleri ulaştırabilmektedir. Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir’i gezmek için 1- 2 gün yeterli olacaktır. Eğer Türkiye’de kısa süreli bir tatil ve gezi planlaması yapmak istiyorsanız Eskişehir’i tercih edebilirsiniz. İşte Eskişehir’de gezilmesi gereken yerler.

1- Odunpazarı Evleri
Odunpazarı Evleri Eskişehir’e gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Eskişehir’in sembolü haline gelmiştir. Burası özellikle turistler için çok cazibeli bir yerdir. Odunpazarı Evleri aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunur. Özünü korumaya devam eden ve turistlerin çok dikkatini çeken bir yerdir. Odunpazarı’nın en çok dikkat çeken etkisi de Osmanlı mimarisinin günümüze kadar taşınmasıdır. 2- 3 katlı olan evler bu dar sokakta yan yana dizilmiş şekildedir. Evler yenilenmiş ve bazı evlerde insanlar hala yaşamaktadır. Ama geneli dükkân, müze, kafe ya da restoran şeklinde kullanılmaktadır.

2- Porsuk Çayı & Adalar
Porsuk Çayı & Adalar da Eskişehir’de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Porsuk çayı Türkiye’nin Amsterdam’ı olarak da bilinir. Aynı zamanda Venedik’i de andırmaktadır. Porsuk çayının güzelliği ve etrafında sunduğu aktivitelerinin olanakları oldukça fazladır. Porsuk Çayı şehrin tam ortasından geçer. Etrafında ise Porsuk Çayı’nı gören çeşitli restoran ve kafeler vardır. Bu bölge aynı zamanda Eskişehir’in eğlence merkezi haline gelmeye başlamıştır. Aynı zamanda günün her saati aktif ve canlıdır.

Porsuk Çayının bir bölümü de Adalar Bölgesi olarak bilinir. Bu bölge aslında gerçek bir ada değildir. Porsuk Çayı’nın etrafında olan hareketli alana denilir. Eskişehir’e Venedik’i andıran alan da tam olarak budur. Porsuk çayında aynı zamanda bot ve gondol turu da yapılmaktadır.

3- Sazova Parkı
Sazova Parkı da Eskişehir’de gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Bu parkın resmi ismi Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’dır. Burası Eskişehir Stadyumu’nun yanında yer alır. Parka giriş ise ücretsizdir. Parkta çok farklı ve özel etkinlik alanları da vardır. Burası her yaşta insanın girebileceği bir yerdir. Sazova parkı içerisinde her yaşa uygun etkinlikler yapılmaktadır. Çeşitli müzeler ve özel bahçeler de bulunmaktadır. Hayvanat bahçesi, yapay gölet, Japon Bahçesi gibi farklı etkinlikleri mevcuttur. Aynı zamanda park içerisinde büfeler ve restoranlar da bulunmaktadır. Hediyelik eşya almak isteyenler de bu parkta alışveriş yapabilir.

4- Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Kurşunlu Camii ve Külliyesi Odunpazarı ilçesinde bulunan en ünlü yapılardan biridir. Eskişehir’e gelmiş olan kişilerin mutlaka gidip görmesi gereken yerler arasında da bulunur. 16. yüzyıldan kalan Osmanlı yapısı da mevcuttur. Şehirdeki en popüler tarihi yapılardan biridir. İçerisinde çok fazla bölüm vardır. Ebru, gümüş, kilim- halı dokumacılığı, lületaşı gibi farklı sanatlara ait eserler de bulunmaktadır.

5- Balmumu Heykeller Müzesi
Balmumu Heykeller Müzesi özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Kültürel bir aktivite olması adına keyifli bir şekilde gezilecek müzelerden biridir. 2013 yılından beri ziyaretçi kabul etmektedir. Eskişehir’e de ayrı bir renk katmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, ailesi, Osmanlı İmparatorluğu, Dünya Liderleri, Türk Liderleri ya da sineme, tiyatro alanında pek çok kişinin heykelleri sergilenmektedir.

6- Odunpazarı Modern Müze (OMM)
Odunpazarı Modern Müze’si de Eskişehir’in sembolleri arasında yer almaktadır. Özellikle kültürel gezileri seven kişilerin çok zevk alarak gezeceği bir müzedir. Özellikle çağdaş sanatla ilgilenen kişiler mutlaka görmelidir. Dünyanın ve Türkiye’nin pek çok yerinden modern sanat teması sergilenmektedir. İlk olarak Japon mimarisi ve ahşap yapısı dikkat çekmektedir. Eskişehir’de gezilecek yerler listesi temel olarak bu şekildedir. Çok fazla olsa da küçük bir şehir olduğu için aslında her yer birbirine yakındır.

Yorum yapın