Salda Gölü ve Çevresi’nde Gezilebilecek Yerler!

İyisimi

Türkiye’nin Maldiv’leri olarak adlandırılan bu müthiş gölü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kumun beyazlığı denizin turkuaz rengi ve bu iki renk cümbüşü altında büyüleneceksiniz. Her yıl yerli yabancı birçok turist çeken doğal güzelliğe sahip bu yer özellikle yaz sezonlarında daha fazla turist çekmektedir. Geziyi planlarken ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmeniz göl sakin olacağı için daha iyi olacaktı. Tatil planlamasında ise geziyi hafta sonunda ayırmak yerine, hafta içine ayırırsanız daha sakin bir ortamda gezme imkanı bulacaksınız. Bu geziyi özel olarak planlayabileceğiniz gibi Antalya’ya giderken yolunuzun üzerine düşeceği içinde 2 saatinizi ayırarak gezebilirsiniz. Salda gölü gezisi yalnızca 2 – 3 saatinizi alacağı için 2 – 3 günlük gezi planlamasında Burdur’u da gezinize katarak gezi yerlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Salda Gölü’nün son zamanlarda popüler olması nedeniyle talep artışı yaşanmış ve gölde bazı kirlilikler meydana gelmiştir. Ne yazık ki sosyal medyaya düşen görüntüler gölün doğal halinin değiştiğini ve kirlenmelerin başladığını göstermiştir. Salda Gölü son hali görenleri ve doğa severleri büyük ölçüde üzmüş ve önlem alınması için tedbir alınması gerektiğini gerekli kılmıştır. 2019 yılında cumhurbaşkanlığı kararı ile koruma altına alınmıştır.

Salda Gölü Nerede Bulunur Ve Gölün Özellikleri Nelerdir?

Salda gölü nerede sorusunu şöyle özetleyebiliriz. Burdur’un Yeşilova ilçesinde ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çevresinde ormanlarla kaplı tepeler bulunur. Göl, yapı olarak karstik göle örnek verilebilir. Türkiye’nin 3. En büyük derin gölü olma özelliğine sahiptir. Salda Göl’ü kapalı havza özelliği göstermektedir. Kapalı havza özelliği nedeniyle soda ve kil özelliği bulundurmaktadır. Salda Gölü’nde yüzülür mü sorusuna yeterli cevabı vermektedir. Kil ve soda içeren suların cilde zararları bulunmaktadır. Bu nedenle gölde kesinlikle yüzülmemelidir. Aynı zamanda insanların yüzmeye çalışması nedeniyle suyun kirlilik oranı da arttırmaktadır. Bu konuda duyarlı olmanızı diliyor, yüzmemenizi öneriyoruz.

Salda Gölü’nde Neler Yenebilir?
Göl gezisine gittiğinizde gölün çevresindeki kafe ve restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz. Bunun yanı sıra sabah gittiyseniz Salda Gölü kahvaltı yerlerine uğrayarak hem gözlerinizi hem de karnınızı doyuracak enfes lezzetlerden sipariş edebilirsiniz. Fiyat açısından da oldukça uygun olan bu mekanlar hem cebinize hem de karnınıza hitap edecek nitelikte.

Salda Gölü Çevresinde Başka Nereler Gezilebilir?
Yolunuz Salda Gölü’ne düştüğünde çevresindeki güzellikleri de gezmeden gitmemelisiniz. Sadece göl gezisi ile kalmayıp, anı defterinize yazacağınız birçok yer ekleyebilirsiniz.

1- Burdur Lavanta Bahçeleri
Göle uğramışken lavanta bahçelerine uğramadan geri dönmemelisiniz. Güzel kokuların ve huzur veren mor renginin içinde ellerinizde bir demet lavanta ile fotoğraf çekinebilirsiniz. Lavantanın eşsiz kokusu içinde stresinizi atacak ve dinginleşeceksiniz.

2- Sagallos Antik Kenti
Deniz seviyesinden oldukça yüksekliğe sahip olan bu yere giderek geçmişe tanıklık edebilirsiniz. Yüksekte olan bu şehre çıktığınızda kendinizi göklerde uçan bir kartal gibi hissedeceksiniz.

3- İnsuyu Mağarası
Burdur’a 10 kilometre uzaklıkta olan bu doğal güzelliği de gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Dikitleri ve sarkıtlarıyla karstik yapıtları gözlerinizle ve dokunarak göreceğiniz etkileyici mağaralardan yalnızca biri.

4- Salda kayak Merkezi
Eğer geziyi kışın yapıyorsanız kayak merkezine de yolunuz mutlaka düşmeli. Kayak takımlarını alarak o eşsiz beyazlıkta kayabilirsiniz. Bunun yanında kayak merkezinde sıcak bir kafeye oturarak salep içerek içinizi ısıtabilirsiniz.

Salda Gölü’ne Gidince Nerede Konaklayabiliriz?
Salda Gölü’ne yolunuz düşmeden önce çevredeki otelleri araştırabilir önceden pansiyon veya otellerden yer ayırtabilirsiniz. Eğer öncesinde araştırma yapmadıysanız göle geldikten sonra Salda Gölü otellerine giderek kendinize uygun oteli bulabilirsiniz.

 

Yorum yapın