Devon Rex Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi!

İyisimi

1960 yılları arasına damgasını vuran Devon Rex kedisinin oldukça farklı bir kedi türü olduğu belirtilmektedir. İngiltere’de bulunmuş olan bu kedi türünün genel itibari ile ince bir vücut yapısına sahip olduğu karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak söz konusu canlının dalgalı yapıda olan tüylerinin ve oldukça büyük olan kulak yapısına sahip olduğu belirtilmektedir.

Bunun yanı sıra her öğretilen bilgiyi öğrenme kapasitesine sahip olan bu kedi türü üzerine birtakım araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Sizler de söz konusu Devon Rex kedi türü üzerine araştırmalar gerçekleştiriyor ve bu kedi türü hakkında birtakım bilgiler edinmek istiyorsanız, yazımızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Devon Rex Genel Özellikleri

Yukarıda da değinildiği gibi İngiltere ülkesinde varlığı bilinen bu kedi türünün vücuduna oranla bakıldığında oldukça büyük kulaklarının ve dalgalı tüy yapısının olduğu karşımıza çıkmaktadır. İngiltere Devon eyaleti sınırları içerisinde keşfedilen bu kedi türünün 1984 yılında ayrı bir kedi kedi türü olarak anılmaya başlandığı karşımıza çıkmaktadır.

Genel itibari ile enerjik bir yapı sergilen Devon Rex genel özelliklerine bakıldığında yaramaz bir kedi olarak anıldığı da görülmektedir. Hemen hemen her zaman oyun oynama isteği ile dolu olan bu kedi türünün sosyal bir kedi olduğu da belirtilmektedir. İnsanlara karşı oldukça sevecen bir şekilde yaklaşım sergileyen bu kedinin sahibine karşı ayrı bir ilgi duyduğu da görülmektedir. Buna ek olarak yalnızlıktan hiç hoşlanmayan bu kedilerin evde tek başına kaldığı zamanların uzaması halinde depresyon gibi bir hale girdikleri görülmektedir.

Devon Rex Karakter Yapısı

Devon Rex karakter yapısına göre bakıldığında yukarıda da değinildiği gibi oldukça enerjik bir yapıda oldukları belirtilmektedir. Buna ek olarak sürekli oyun oynama isteklerinin olması onları yaramaz bir çocuğa benzetmektedir. Ev içerisinde her zaman her şeyi merak eden ve tırmanmadık yer bırakmayan bu kedilerin aynı zamanda sosyal çevresine ve özellikle de sahibine oldukça bağlı olduğu belirtilmektedir. Hemen hemen her zaman ilgi görmek isteyen bu kedilerin dikkat çekmek için de bazı davranışlar sergilediği karşımıza çıkmaktadır.

Devon Rex Fiziksel Özellikleri

Bu bilgilere ek olarak Devon Rex fiziksel özelliklerine bakıldığında ince boyun ve vücut yapısına sahip oldukları söylenebilmektedir. Günümüzde bilinen küçük ya da orta boya sahip kedilerden farklı bir dış görünüşe sahip olan bu kedilerin keskin kafatası sınırlarının olduğu ve büyük kulaklarının olduğu bilinmektedir.

Buna ek olarak oldukça hassas olan tüylerinin olduğu ve uzun bacak yapısına sahip oldukları da belirtilmektedir. Kısa ve yumuşak olan tüylerinin özel bir bakım istediği karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda deri yapısının da gergin değil kırışık bir yapıda olduğu bilinmektedir.

Devon Rex Bakımı

Diğer tüm canlılarda olduğu gibi Devon Rex bakımının da sağlık bir yaşam sürmesi için oldukça önemli görülmektedir. Aslında bakıldığında söz konusu kedi türü için tüy bakımı oldukça önemlidir. Söz konusu kedi türünün tüylerinin fazla sık olmadığı bilinmektedir. Bu neden ile bakıldığında bu kedi türlerinin kış gibi soğuk mevsimlerde üşüyebileceği belirtilmektedir. Buna göre bakıldığında eğer sizlerin de Devon Rex kediniz varsa kış aylarında kıyafet giydirmeniz önemli bir öneri olarak belirtilmektedir. Söz konusu kıyafetler kedinizi soğuktan korumaktadır ve hasta olmasını, üşümesini önlemektedir.

Devon Rex Beslenme

Tüm kedi türlerinde olduğu gibi Devon Rex beslenmesinde de kaliteli mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Söz konusu kaliteli mama seçimi yapılırken kedinin sahip olduğu yaş ve cins özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Herkesin bildiği gibi kedilerin yaş ve türlerine göre ihtiyaç duydukları besin ağırlıkları da değişiklik gösterebilmektedir.

Bu neden ile bakıldığında kedilerin kendi özelliklerine uygun türde mama tercihleri yapılmalıdır. Söz konusu bu mama tercihleri kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için oldukça önemli görülmektedir. Sizler de veteriner ile birlikte kedinizin ihtiyaç duyduğu beslenme düzenini öğrenebilir ve yaşamına bu özelliklere göre yön verebilirsiniz.

Genel itibari ile bakıldığında kedilerin günde en az iki kere beslenmesi normal olarak görülmektedir. Söz konusu bu beslenme düzeni onların yaşamlarına kaliteli bir şekilde devam edebilmesi için gerekli görülmektedir. Buna ek olarak düzenli beslenme yöntemi ile birlikte canlının kilosu da kontrol altına alınabilmektedir. Bu gibi nedenler ile bakıldığında beslenme düzeninin oluşturulması canlının sağlığı için yapılması gereken ilk adımlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devon Rex Kökeni

Yukarıda da değinildiği gibi Devon Rex kökeni 1960 yıllarına ve İngiltere ülkesine dayanmaktadır. Dalgalı bir tüy yapısına sahip olan söz konusu bu kedi türünün ilk olarak İngiltere’de keşfedildiği belirtilmektedir. 1984 yılına kadar Cornish Rex olarak kabul edilen bu kedi türünün, söz konusu yıl içerisinde ayrı kedi türü olarak kabul edildiği karşımıza çıkmaktadır. Kökeninin İngiltere ülkesine dayandığı bilinen söz konusu Devon Rex kedi türünün daha sonradan hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmaya başlandığı ve oldukça popüler olduğu bilinmektedir.

Yorum yapın