Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? 2023

İyisimi

Bulgaristan vatandaşlığı için belirli şartlar bulunur. Şartları sağlayan herkesin Bulgaristan vatandaşlığı alabilmesi mümkündür. Ayrıca Bulgaristan vatandaşı olmak isteyenler konsolosluktan merak ettiklerini öğrenebilir. Türkiye’de Bulgaristan konsolosluğuna danışarak ne kadar yatırım yapılacağı ya da ikamet süresi gibi çeşitli bilgilere sahip olmak mümkündür. Dilerseniz bizzat giderek başvuru yapabilir ya da Bulgaristan Konsolosluğu ‘nu arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bulgaristan vatandaşı olmak isteyenlerde aranacak bazı şartlar şu şekildedir;

  • Bulgar kökene sahip olmak
  • Anne ya da babasından birinin Bulgar vatandaşı olması
  • Belirli bir miktarda yatırım yapmak
  • Eş durumundan Bulgar vatandaşlığına sahip olunmak
  • Ülkede Bulgaristan’ın belirlediği ikamet süresini doldurmak
  • Eski Bulgar göçmenlerinden olmak

Sayılan başvuru şartlarına bakıldığında genel başlıklar altında Bulgar vatandaşı olmak isteyenlerin hak sahipliği için belirtilen kuralları sağlaması lazımdır. Bu kurallar kapsamında başvuru elde edilebilir. Ayrıca başvurudaki kuralların ayrıntısı ve detayı için ilgili prosedür konsolosluktan öğrenilebilir. Konsolosluğa gittiğinizde nasıl başvuru yapabileceğinizi detaylı şekilde incelersiniz. Bu sayede konsoloslukta başvurunuz gerçekleşir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vatandaşlığı alacak kişiler ülkede başvurularını tamamlamalıdır. Bulgaristan’da gerçekleşecek olan evrak işlerinde vatandaşlık sorgulamasında yanıt beklendikten sonra ilgili evraklar teslim edilir ve Bulgar vatandaşı olunur. Bulgaristan vatandaşlığı alacak kişilerde başvuruda istenen bütün evrakların güncel tarihlerde bulunması gerekir. Bu şekilde başvuru tamamlanabilir.

Evraklarını tamamlayan ve Bulgaristan’da başvurusunu yapan kimseler gerekli şartları sağladığında belirli bir süre bekledikten sonra başvuru sonucunu başvuru yaptığı yerden sorgulayabilir. Sorgulama işlemi sadece kurumlardan yapılabilir. Ayrıca başvurusunun olumlu şekilde yanıtlandığı bilinen kimseler başvurusunu tamamlamak için belirtilen süre zarfında işlem yapmalıdır. Bu sebepten dolayı mutlaka başvurunun takibi önemlidir.

Bulgaristan vatandaşlığı için gereken tüm şartları taşıyan kimseler uygun görülmemeleri halinde konsolosluğa itiraz başvurusunda bulunabilir. İtiraz başvurularında gerekçeli ve belgeli şekilde tüm detayları açıklamanız gerekir. Ancak bu şekilde başvurunuzun tekrar yeniden incelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca başvurusu uygun bulunmayan kimseler bir dahaki sefere başvuru yapamaz. Bu sebepten dolayı başvuru yapacak kimseler tüm şartları taşıdığından emin olmalıdır. Başvurularını bu şekilde oluşturmalıdırlar.

Yorum yapın