İtfaiye Maaşları Ne Kadar?

İyisimi

İtfaiye maaşı ne kadar? Son belirlenen zam oranlarıyla birlikte 20.000 TL ile 35.000 TL arasında değişiyor. Bu rakam, tecrübe sahibi itfaiye erleri tarafından alınır. Yeni mezun bir itfaiyeci 13.000 TL ile 17.500 TL arasında maaş alabilir. Ayrıca maaşlar her sene belirlenen zam oranlarıyla değişkenlik gösterir. Ek mesailerle birlikte bu ücret artabilir. Sadece ortalama rakamlar verilmiştir. Bölüm mezunları ilk başladıkları andan itibaren 13.000 TL olarak çalışma hayatına başlarlar. Ayrıca kurum içindeki sınavlarla dereceyi ve başarıyı yükseltmek mümkündür.

Tecrübe sahibi olan bir itfaiye eri maaşı 35.000 TL’yi bulabilir. Bu rakam uzun seneler aynı işte tecrübe sağlayan ve itfaiyecilik konusunda statüye sahip kimseler tarafından alınır. Statü sahibi itfaiyeciler ayrıca amir ya da müdür ise farklı tutarlarda maaş alabilir. Maaşların birbirinden farklı oluşu tamamen tecrübeye bağlıdır. Tecrübeye göre itfaiye maaşları birbirinden farklıdır.

Zamlı İtfaiye Görevlisi Maaşları

Her sene memur maaşlarına gelen zam ile itfaiye görevlisinin maaşı da değişir. Bu zam oranı senede iki kere gelir. İtfaiye erinin güncel zam oranları altı aylık dönemde en az %30 olarak gerçekleşmiştir. Maaşa ek olarak yüzdelik dilim enflasyon farkı hesaplanarak bulunmuştur. Memur statüsünde bulunan itfaiye görevlisinin alacağı maaş Stajyer ve tecrübe sahibi oluşuna göre değişkenlik gösterir. Bu sebepten dolayı fark kıdeme göre değişir. Yüksek kıdeme sahip kimseler de fark artmaktadır. Uzun seneler itfaiye görevlisi olarak çalışan kimseler %30 oranındaki zam ile birlikte yeni maaşlarını alacaktır.

İtfaiye eri olarak görev alan kimselere maaş durumu statüsüne göre değişir. Ayrıca kurum içerisinde sınavlar bulunur ve bu sınavlara girmek tamamen tercih sebebidir. Kişi kendini geliştirmek ve ilerletmek isterse tecrübe sahibi olmak ve maaşının artması adına çeşitli eğitimler alabilir. Sonrasında ise tecrübesini ortaya koyarak maaş durumunda statü sahibi olabilir. Statü sahibi olan kimselerin maaşta fark aldığı bilinir. Bu sebepten dolayı meslekte ilerlemek isteyenler yüksek maaşlı oranları almak için çeşitli eğitimler ve tecrübeye sahip olması gerekir. Her sene itfaiye görevlisi en az iki kere zam alarak yeni maaşını bir sonraki ay hesabında görür.

Yorum yapın