Çinko Eksikliği Nelere Yol Açar?

İyisimi

Updated on:

Vücudumuzda önemli mineraller arasında yer alan çinko eksikliği ne gibi sorunlara neden olur sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Biz bu yazımızda bu konu hakkında bilgilerimizi ele aldık. Çinko eksikliği birçok kişi de çok yaygın görülen bir durum olup aynı zamanda da en önemli sağlık sorunları arasında da yer almaktadır. Buna bağlı olarak Çinkoyu tanımlayacak olursak daha çok bağışıklık sistemini destekleyen aynı zamanda da DNA’nın oluşumu açısından da önemli bir rol oynayan bir yapıya sahiptir. Fakat buna bağlı olarak vücut her zaman çinkoyu depolamaz. Bundan dolayı da çinko eksikliği yaşamamak adına kişilerin her gün düzenli bir şekilde çinko içeren besinler tüketmeleri gerekmektedir. Çinkonun bulunduğu besinler arasında kırmızı ya da beyaz et, balık ya da kabuklu deniz ürünleri, baklagillerin de yanı sıra aynı zamanda tahıllar gibi besinler yer almaktadır.

Çinko Eksikliği Nedir?

Çinko daha çok vücut içinde yer alan enfeksiyonlarla savaşmak adına aynı zamanda da hücre üretmek açısından da kullanılan bir mineral çeşididir. Burada yaraların iyileşme sürecinde, bağışıklık sistemi içinde aynı zamanda da koku ya da tat alma duyusunda olmak üzere aynı zamanda da tüm hücrelerin genetik olarak DNA’nın oluşma sürecinde de çok önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda hamilelik başta olmak üzere çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde de normal bir şekilde büyümeyi ve gelişmeyi desteklemektedir. İlk olarak başta da belirttiğimiz gibi vücudumuz çinkoyu depolamaz. Bundan dolayı da çinko eksikliği yaşamamak için kişilerin her gün belirli miktarlarda çinko alması gerekmektedir.

Çinko Eksikliği Neden Olur?

Çinko eksikliği hakkında okurlarımızın sorduğu bir diğer soru da çinko eksikliği neden olur? Sorusudur. Çinko eksikliğinin başlıca temel sebeplerinden birisi mutlaka ve mutlaka yetersiz beslenmektir diyebiliriz. Yetersiz beslenmenin de yanı sıra vücutta yeterince çinko emilememesi de çinko eksikliğine neden olur aynı zamanda kişide var olan bazı kronik hastalıklarda aynı zamanda diğer sorunlar gibi çinko eksikliğine de neden olabilmektedir.

Çinko Eksikliği Kimlerde Görülür?

Çinko hastalığının sorunlarına bağlı olarak çinko hastalığı kimlerde görülür sorusu da merak edilmektedir. İlk olarak bazı kronik rahatsızlıklarda karşımıza çıkmaktadır. Çölyak hastalığı, pankreas hastallığı vb. hastalıklarda çinko emilimi az olduğu için çinko eksikliği karşımıza çıkabilmektedir.

  • Kronik Böbrek Hastalığı: aynı şekilde çinko emilimi az olduğu için çinko eksikliği yaşanmaktadır.
  • Orak Hücre Hastalığı
  • Diyabet (Şeker Hastalığı)

Çinko eksikliğinin bir diğer sebebi de alkol tüketiminde aşırıya kaçmaktır. Bundan dolayı alkol tüketiminin fazla olması da yine bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına ve yaşanmasına da neden olmaktadır. Buna bağlı olarak vejetaryen yaşam biçimi de çinko eksikliğine neden olan başlıca nedenler arasında yer alabilmektedir. Özellikle vejeteryan yaşam biçiminde kişilerin et ürünleri tüketmesi de aynı zamanda çinko bakımından yüksek olmaktadır aynı zamanda da bu durum çinko emilimini artırır. Vejetaryen yaşam biçimine sahip olan kişiler daha çok baklagil ya da tam tahıllı besinler tüketmektedir. Fakat bu gıdaların da içermiş olduğu mineraller de çinkonun sindirilmesini zorlaştırır.

Çinko Eksikliği Belirtileri

Vücutta çinko eksikliğinin birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Bunlar arasında ishal, saç dökülmesi, koku ve tat duyusunda bozulma, cinsel olgunlukta gecikme, deri döküntüler, erkek çocuklarda iktidarsızlık gibi daha birden fazla sorunun da yaşanmasına neden olmaktadır.
Burada çinko eksikliği belirtilerine bağlı olarak çinko eksikliği ne gibi sorunlara neden olur yazısı hakkında diğer bilgiler için sitemizi takip ediniz.

Yorum yapın