Çanakkale’de Gezilecek Yerler! Çanakkale Gezi Rehberi…

İyisimi

Çanakkale Marmara bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olarak dikkatleri çeker. Yemyeşil ormanları, mavinin her tonunun olduğu denizi ile tatil için seçilen destinasyonlar arasında yer alır. Tatilini unutulmaz yapmak ve tarihin sayfaları arasında dolaşmak isteyen kişiler için de doğru seçim olmayı başarır. Tüm dünyaya Çanakkale geçilmez diyen bu şehrin yılın her günü ziyaretçileri vardır. Türk’ün adını dünyaya yenilmez olarak duyuran Çanakkale’de gezilecek yerler arasında şunlar yer alır:

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Çanakkale savaşlarının geçtiği bölgededir. Bu parkı gezdiğinizde atalarımızın unutulmaz mücadelelerinin izlerini görebilirsiniz. Şehir merkezinden feribotla parka gidebilirsiniz. Bu park aynı zamanda Birleşmiş Milletler Milli Parklar koruma alanı olarak da seçilmiştir.

Çanakkale Şehitlik Abidesi

Çanakkale savaşında şehit olan Türk askerlerinin anısına yapılan Çanakkale şehitlik abidesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Gelibolu’da bulunur, buraya gitmek için şehir merkezinden feribotla ulaşım mümkün olur. Oldukça büyük olan bu yapı 1960 yılında yapılmıştır. Haftanın her günü bu abideyi ziyaret edebilirsiniz.

Aynalı Çarşı

Çanakkale şehir merkezinde yer alan Aynalı Çarşı 1890 yılında Eliyau Hallio tarafından yaptırılmıştır. İçinde bulunan aynalar ile çarşı bu adı almıştır. Halen Kapalıçarşı olarak kullanılır ve içinde dolaşırken aynı zamanda dükkanlardan alışveriş yapma imkanı da bulunur. Çanakkale savaşı sırasında İngilizler tarafından tahrip edilmiştir. Daha sonra ise tamir edilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Türkiye’nin ilk ve tek sualtı parkı Gökçeada Sualtı Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Şehir merkezinden Gökçeada feribotları ile ulaşım mümkün olur. Sualtı milli parkında unutulmaz manzaralar bulunur. Yıldızkoy park içinde en çok dikkat çeken yerler arasındadır. Haftanın her günü 08.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Truva Atı

Truva atı, tarihi Truva Antik Kentinde bulunur. Hakkında çok sayıda filmin yapıldığı bir efsanenin simgesi olarak bulunur. Günümüzde bu eser UNESCO dünya mirası listesinde yer alır. Haftanın her günü 08.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bu eseri görmek için şehir merkezinden Tevfikiye dolmuşlarını ya da taksiyi tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın