İstanbul’da Gezilecek Yerler! İstanbul Gezi Rehberi 2023…

İyisimi

İstanbul’da görülmesi gereken yerler neresi? İstanbul’da nereleri görmeli? Eğer bu soruya yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. İstanbul Avrupa ile Asya’yı birleştiren binlerce yıllık tarihe sahip olan bir şehirdir. Uzun tarihi boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sayede gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Her köşesinde tarihi mekanlar ve eserlerin yanı sıra modern şehir hayatının da doyasıya yaşanmasını sağlar. Yılın her günü binlerce insan bu güzel kenti görmek için gelir. İstanbul’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Bunları sizler de görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ayasofya

Ayasofya bir kilise olarak tam üç kez inşa edildikten sonra 570 yılında bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Fatih’in İstanbul’u fethetmesinin ardından ise camiye çevrilmiştir. Bir dönem müze olarak gezilen Ayasofya günümüzde yine cami olarak ibadete açıktır.

Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahlarının yaşadığı Topkapı Sarayı İstanbul’a mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alır. Topkapı Sarayı’nın içinde dolaşırken Osmanlı’nın ihtişamını iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

Kapalı Çarşı

Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’a geldiklerinde mutlaka ziyaret ettikleri yerler arasında Kapalı Çarşı bulunur. İstanbul’da çekilen pek çok yabancı filme de ev sahipliği yapan Kapalı Çarşı 550 yıldır ayaktadır. Kapalı Çarşı’da bulunan dükkanlarda İstanbul’un tarihini yansıtan pek çok ürün bulunur.

Yerebatan Sarnıcı

Bizans döneminde yapılan Yerebatan Sarnıcı bugün dahi muhteşem görünümü ile ziyaretçilerini ağırlar. O dönemde kentin su ihtiyacının karşılanması amacıyla inşa edilmiştir. Günümüzde Yerebatan Sarnıcı turistleri ağırlarken çok sayıda sanat faaliyetine de ev sahipliği yapar. Bu yapı içinde bulunan Medusa heykeli ile de ilgi görür.

Galata Kulesi

528 yılında Galata Kulesi bir fener olarak inşa edilmiştir. Günümüzde İstanbul’da en fazla ziyaret edilen noktalar arasında yer alır. Bu kule bir zamanlar zindan olarak da kullanılmıştır. Bir rivayete göre kuleye birlikte çıkan aşıklar mutlaka evlenir.

Dolmabahçe Sarayı

Boğazın kıyısında yer alan Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu yerdir. Bu özelliği ile özellikle her 10 kasımda ziyaretçi akınına uğrar. Avrupa mimarisinden izleri bulunan saray mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Bu saydıklarımızdan çok daha fazla İstanbul’da gezilecek yer bulunur ve her ilçesinde kendinizi ayrı bir tarihi ve doğal güzelliğin içinde bulabilirsiniz.

Yorum yapın