Yağ Oranınızı Düşürmek İçin En İyi 7 Öneri!

İyisimi

Updated on:

Yağ oranını düşürmek için ne yapmalı? Bir çoğumuz vücudumuzda bulunan fazla yağlar sebebiyle rahatsızlık duyuyor. Bir çoğumuz ise yağ oranını düşürmek için farklı yöntemler denemekte. Eğer yağlarınızdan kurtulmak için çeşitli yöntemler deniyor fakat başarılı olamıyorsanız bir de bizim tavsiyelerimize göz atın. Sizin için yağlarınızdan kurtulmak için hazırladığımız öneriler, kuşkusuz daha fit bir vücut formu sağlamanıza katkı sağlayacaktır.

1- Kardiyo Zamanını Doğru Seçin!
Yağ oranını azaltmak için en etkili yöntemlerin başında kardiyovasküler egzersizler yapmak. Kardiyovasküler egzersizler, kalp hızını arttıran, kan dolaşım işlevini geliştiren egzersizlerdir. Yüzmek, tempolu yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklet sürmek gibi egzersizler en etkili yöntemlerin başında gelir. Burada en önemli detay ise bu egzersizlerin zamanını doğru seçmek. Eğer aç karna bu egzersizleri yaparsanız glikojen depolarınız boş olduğu için enerji daha çok yağlardan sağlanır. Bu sayede daha fazla yağ yakımı gerçekleşir. Özellikle sabah aç karna yapılan egzersizler daha etkilidir.

2- Beslenmenizi Takip Edin!
Beslenme şüphesiz ki yağların vücutta depolanmasına sebep ana faktör. Yağ oranını düşürmek için diyet kaçınılmazdır. Fakat taki bi de bir o kadar önemli. Neden mi? Hiç ummadığınız bir besin kaynağı, yüksek karbonhidrat, yağ, şeker içerebilir. Bu sebeple yediklerinizin takibini yapmanız gerekir. Bunun için bir çok mobil uygulama mevcut. Uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

3- Yağ, Şeker ve Karbonhidratı Azaltın!
Vücut için zararlı olan ve vücutta yağ oluşumunu tetikleyen ana besin kaynakları yağ, şeker ve karbonhidrat içerikli besin kaynaklarıdır. Sağlıklı yağlar dışında yağ tüketimini yapmamanızı öneririz. Şeker tüketimini ise tamamen kaldırmalısınız. Karbonhidrat içerikli besinleri ise minimum porsiyonlarda tüketmelisiniz.

4- Kalori Açığı Oluşturun!
Eğer yağ oranınızı düşürmek istiyorsanız mutlaka kalori açığı oluşturmalısınız. Nasıl mı? Öncelikle vücudunuzun günlük ihtiyacı olan kaloriyi hesaplamalısınız. Vücudun günlük ihtiyacı olan kaloriden 400-500 gr daha az kalori tüketerek açık oluşturabilirsiniz. Böylece yağ oranınızı düşürmek ve zayıflamak mümkün.

5- Hareketsiz Kalmayın!
Yağ oranını azaltmak ve kilo vermek istiyorsak mutlaka hareket etmeliyiz. Eğer hareketsiz bir yaşam sürüyorsak veya masa başında çalışıyorsak, her saat 10-15 dakika ayağa kalkıp kan dolaşımını arttırmanız gerekir. Kaslarınızın tembelleşmemesi ve vücut sağlığınız için de önemli rol oynar.

6- Teknolojiden Yararlanın!
Günümüzde bir çok güzellik merkezinde incelme ve yağ yakımı için profesyonel uygulamalar mevcut. Yağ oranınızı azaltmak ve incelmek için Magic Crush, Soğuk Lipoliz, G5 Masajı, Pasif Jimnastik, Lenf Drenaj gibi bir çok uygulamadan destek alabilirsiniz.

7- Sporu Alışkanlık Haline Getirin!
Eğer dönemsel bir çaba içerisindeyseniz, verdiğiniz yağları yeniden almanız mümkün. Bu yüzden daha uzun vadeli planlar yaparak sporu hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Haftanın 3-4 günü sadece 1 saat sürecek bir spor antrenmanı, sizin yağ oranınızı düşürür ve kas kitlenizi arttırmanızı sağlar. Özellikle bir spor partneriniz varsa, spor salonuna gitmek sizin için daha kolay olacaktır.

Yorum yapın