Gürcistan Pasaport İstiyor mu? Gürcistan’a Kimlikle Gidilir mi?

İyisimi

Gürcistan’a gitmek istiyor ama bu ülkeye kimlikle girip girilmeyeceğini siz de mi merak ediyorsunuz? Eğer bu sorunuza bir cevap arıyorsanız, bu yazımızda tüm merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.  Çünkü bazı ülkelerin vatandaşları için Gürcistan’a kimlikle giriş imkânı bulunmaktadır.

Gürcistan, bazı ülke vatandaşlarına vizesiz giriş veya kimlikle giriş imkânı sağlayan anlaşmalar yapmıştır. Bu durum, belirli süre ve amaçlarla sınırlı olabilir ve ülkelere göre farklılık gösterebilir. Gürcistan’a kimlikle giriş yapabilme hakkı olan ülkeler arasında genellikle komşu ve bazı Avrasya ülkeleri yer almaktadır.

Ancak, kimlikle giriş imkânından yararlanacak olan ziyaretçilerin mutlaka Gürcistan’ın kimlikle giriş yapılmasına izin verdiği ülke listesinde yer alan bir ülkenin vatandaşı olmaları gerekmektedir. Ayrıca, kimlikle giriş yapabilmek için değişen seyahat tarihlerinden önce güncel bilgileri kontrol etmek önemlidir, çünkü ülkeler arasındaki anlaşmalar zamanla değişebilir.

Gürcistan’a Kimlikle Nasıl Giriş Yapılır?

Gürcistan’a kimlikle giriş yapmak için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için, Gürcistan’ın resmi konsolosluk veya büyükelçilik web sitelerini ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir ya da ülkenin dışişleri bakanlığıyla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, havaalanlarında ve sınır kapılarında seyahat öncesinde kimlik belgenizi ibraz etmek zorunda kalacağınız için seyahat etmeden önce belge gerekliliklerini doğrulamak önemlidir.

Aynı zamanda Gürcistan’a kimlikle giriş yapmak için aşağıda belirlenen kurallara da uyum sağlamanız gerekmektedir;

  • Kimlikle girişe uygun olan ülke vatandaşlarından birisi olmak,
  • Ülkeye ait olan resmi giriş bilgilerini güncel olarak takip etme,
  • Seyahat tarihlerinizi önceden belirlemelisiniz. Çünkü kimlikle yapılan seyahatler genel olarak belli sürelerle sınırlandırılabiliyor.
  • Giriş yapabilmek için gerekli olan belgeleri önceden hazırlama,
  • Gürcistan’a giriş yaptığınız andan itibaren Gümrük ve İdare İşlemleri ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten ötürü de giriş belgelerinizi her an yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Pasaport Olmadan Türkiye’den Hangi Ülkelere Gidilir?

Pasaport sahibi olmadan ülke sınırları arası seyahat etmek sanıldığı kadar zor bir durum değil. Eğer sizler de pasaport olmadan ülke sınırlarını aşmak istiyorsanız, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Moldova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimliğiniz ile gidebilirsiniz.

Yorum yapın