CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Hazırlamanın Yolları!

İyisimi

İş başvurusu sırasında etkili CV sahibi olan kişilerin daha avantajlı oldukları görülüyor. İşverenlerin bir CV’ye bakma süreleri birkaç saniye oluyor. Etkili CV nasıl hazırlanır bilen kişiler bu kısa süre içinde işverenleri etkileyebiliyorlar. Etkili bir CV hazırlamak için hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

CV hazırlarken en fazla dikkat edilmesi gereken nokta doğru bilgilere yer verilmesidir. Ayrıca her pozisyon için ayrı CV hazırlanması doğru olur. Farklı pozisyonlarda almış olduğunuz görevler hakkında kısa bilgiler vermenizde sakınca yok. Ama asıl yoğunlaşmanız gereken başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili deneyim ve bilginiz olmalıdır.

Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili CV hazırlama konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta bilgilerin özet ve net olarak verilmesidir. İki sayfayı geçmemesi de yararlı olur. CV hazırlarken mutlaka verilmesi gereken kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, iş deneyimleri, referanslar, sertifikalar ve ilgi alanlarıdır. Bunun yanında CV mümkünse fotoğraflı olarak hazırlanmalıdır. Fotoğraflı olarak hazırlandığı takdirde etkisi daha fazla olur. CV hazırlarken şu noktalara dikkat etmeniz gerekir:

  • Bilgilerin doğru olmasına önem verin
  • Başvuru yaptığınız pozisyona uygun olarak düzenleyin
  • İşverenin sizi seçmesini sağlayacak kişisel bilgilere yer verin
  • CV’yi güncellemeyi ihmal etmeyin
  • CV’nizin düzenli ve iyi görünmesini sağlayın. Bu şekilde ilk izlenimin olumlu olmasını sağlayabilirsiniz
  • İletişim bilgilerinizin doğru ve güncel olmasına önem verin
  • Fotoğrafınızı son altı ay içinde çekilmiş olarak ekleyin

CV Hazırlarken Gerçekçi Olmak Önemli

CV hazırlarken gerçekçi olmak çok önemlidir. Eğitim bilgileri, referanslar, iş deneyimleri mutlaka doğru olarak girilmelidir. Aksi takdirde işveren tarafından yapılacak olan kontroller sırasında bilgilerin doğru olmadığı anlaşıldığı takdirde önemli sorunlar yaşarsınız. Günümüzde CV’lerde online olarak kariyer sitelerine ekleniyor. Bu durumda işverenlerin aradığı kriterleri içeren anahtar kelimelere yer vermeniz çok önemlidir.

Doğru anahtar kelime kullanımı ile online aramalar sırasında işverenler sizin CV’nize ulaşarak ilgilenebilirler. Unutmayın mükemmel CV hazırlamak diye bir şey söz konusu değildir. Bunun yanında dilbilgisi kurallarına uymak, kısa anlaşılır ve net cümleler ile kendinizi ifade etmeniz yararlı olur.

Yorum yapın