Hacca Nasıl Gidilir? Hac Başvurusu Nasıl Yapılır?

İyisimi

İslam’ın 5 şartından biri olan hac vazifesini yerine getirmek için her sene binlerce insan başvuru yapıyor. Milyonlarca Müslüman dünyanın her ülkesinden hacca gitmek için her sene girişimde bulunuyor. Bunun yanında Suudi Arabistan belli sayıda kişinin ülkeye gelerek hac yapabilmesine izin veriyor. Bundan dolayı Türkiye Diyanet İşleri her yıl hacca gidecek kişileri kura ile belirliyor. Hacca nasıl gidilir konusunda bilmek istediğiniz tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Her yıl Kurban Bayramı’nda Müslümanlar hac vazifelerini yerine getirirler. Gerekli organizasyonların yapılması için Kurban Bayramı’ndan birkaç ay önce Diyanet İşleri Başkanlığı hac başvurularının yapılmasını istiyor. Kurada adı çıkan kişiler ise gerekli işlemleri yaparak hacca gidebiliyorlar.

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hac başvurusu Diyanet İşleri başkanlığı tarafından hazırlanan site üzerinden yapılabiliyor. Diyanet hacca gitmek isteyen kişilerin kurada adları çıkmadığı takdirde her sene tekrar ön başvuru yapmalarını istemiyor. Başvurunun bir kere yapılması yeterli oluyor. Ön başvuru sırasında belirlenen ön kayıt ücretinin belirtilen bankalara yatırılması gerekiyor. Hac başvurusu süreci şu şekilde ilerliyor ve adayların süreci dikkatle takip etmeleri gerekiyor:

  • Diyanet resmi sitesi üzerinden ön başvuruyu yaparak ön kayıt ücretini yatırmak
  • Kuranın çekildiği tarihleri takip etmek
  • Adı çıkan adayların Diyanet’in belirlediği ön ödemeyi ve ilk taksiti yatırmak, ikinci taksiti belirlenen tarihte yatırmak
  • Pasaport çıkartmak ve hacca gitmeye bir ay kaldığında vize işlemlerinin yapılması

Hac Kura Sistemi Nasıl İşler?

Hac kura sistemi katsayı ile oluşturulur. Her yıl hacca sadece belli sayıda kişinin gidebiliyor olması nedeniyle bazı kişilerin birkaç yıl beklemesi gerekebiliyor. Bu durumun bir haksızlık oluşturmasının önüne geçmek isteyen Diyanet, kişinin başvuru yaptığı yıla bakarak belli bir katsayı belirliyor. Bu şekilde daha önceki yıllarda başvuran kişilerin şanslarının artmasını sağlıyor.

Hacda konaklama tercihinin de kurada kişinin adının çıkmasının sonrasında yapılması gerekiyor. Otel tipi ya da oda tipi olarak konaklama tercihi yapılıyor. Hacca tek başınıza ya da aileniz ile birlikte gitme şansınız bulunuyor. Yanınızda götürmek istediğiniz kişilerin sayısını ve adı soyadı bilgilerini ön başvuru sırasında bildirmeniz gerekiyor. İsmi kurada çıkmayan kişiler ön kayıt ücreti yatırmadan gelecek yılda da bilgilerini güncellemelidirler.

Yorum yapın