Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler! Bitkiler, Meyveler, Vitaminler…

İyisimi

Karaciğer vücudumuzda birçok görevi yerine getiren bir organımızdır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılımında rol oynar. Sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasına ve metabolizmanın düzenli çalışmasında etkilidir. Bu nedenle karaciğer sağlığı iyi bir yaşam için olmazsa olmazdır. Karaciğer sağlığını korumak için günlük olarak tüketmemiz gereken besinler vardır. Bu besinler daha çok C vitamini, E vitamini ve omega-3 bakımından zengin olan besinlerdir. Karaciğere iyi gelen bitkiler tüketilerek bu organın düzenli çalışması sağlanabilir.

Karaciğere İyi Gelen Meyve, Sebze ve Bitkiler

  • Enginar

Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Barındırdığı lif sayesinde vücudu zararlı maddelerden arındırır. Haşlayarak, salatalara katarak ya da zeytinyağlı yemeklerde kullanarak tüketebilirsiniz.

  • Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, maydanoz gibi başlıca yeşil yapraklı sebzeler C vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin ise karaciğerdeki zararlı toksin maddelerden arındırır ve karaciğer sağlığının korunmasına katkı sağlar.

  • Mandalina ve Portakal

Turunçgillerin üyesi olan bu iki meyve yüksek oranda C vitamini içerir. Bu da karaciğer sağlığının korumada oldukça önemlidir. Bu iki meyvenin yanı sıra limon ve greyfurt da karaciğer sağlığı için önemlidir. Bu meyveleri direkt olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkarak meyve suyu elde ederek de tüketebilirsiniz.

  • Zerdeçal

Karaciğerde oluşan iltihapların tedavisinde kullanılır. Toz halinde yemeklerinizde, yoğurda ya da süte karıştırarak kullanabilirsiniz.

  • Sarımsak

Tam bir karaciğer dostudur. Barındırdığı selenyum sayesinde karaciğer sağlığını korumada yardımcıdır. Günlük olarak 1 diş tüketebileceğiniz gibi yemeklerde, salatalarda ve birçok yerde tüketebilirsiniz.

Karaciğere İyi Gelen Vitaminler

  • Omega-3

Karaciğer dostu gıdalar arasında yer alan minerallerden biridir. Karaciğer yağlanması önler. Karaciğer yağlanmasından mustarip olan kişiler düzenli ve kontrollü şekilde tüketmelidir. Uskumru, somon, tuna balık çeşitlerinde bolca bulunur. Keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi, chia tohumu bu bakımdan zengindir.

  • C Vitamini

Karaciğer için önemli olan güçlü besin kaynaklarını içerir. Karaciğerin zehirli maddelerden arınmasına yardımcı olur. Meyveler bu konuda zengindir: Portakal, greyfurt, mandalina, kivi, kırmızı ve yeşil biber, limon, kuşburnu, lahana, brokoli C vitamini bakımından oldukça zengin meyve ve sebzelerdendir.

  • E Vitamini

Karaciğer hastalıklarına iyi gelen vitaminler arasında önemli bir yere sahiptir. Temizlenmesine ve yenilenmesine katkı sağlayarak zararlı maddelerden arınmasını sağlar. Aynı zamanda karaciğer yağlanmasını önler.  Başlıca E Vitamini kaynakları avokado, soya yağı, badem, buğday tohumu yağı, fıstık ve fıstık yağı, ıspanak, kabak, kara lahana ve kırmızı biberdir.

Yorum yapın