Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler! Hafıza Güçlendirici 7 Besin Önerisi…

İyisimi

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Beslenme alışkanlıkları sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir beyin için önemli bir yere sahiptir. Dengeli ve düzenli beslenmek hafızayı güçlendirir ve odaklanmayı kolaylaştırır. Bu nedenle hafızayı güçlendiren yiyecekler günlük beslenme listelerinde yerini almalıdır. Özellikle de C, D ve E vitamini içeren besinler bu konuda oldukça başarılıdır. Bunların başında ise kırmızı et, beyaz et, ananas, havuç, ceviz, balık, kakao, zerdeçal, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler gelir. Şimdi bu besinleri detaylı olarak ele alalım.

Hafızayı Dostu Yiyecekler Hangileridir?

  • Balık

Beynin %60’ı yağdan oluştuğu için beyin sağlığının güçlenmesi için sağlıklı yağlara ihtiyaç duyarız. İçeriğindeki omega-3 ve sağlıklı yağlar sayesinde hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Haftada 2 defa tüketilen somon, tuna, sardalye ve ton balığı vücut ve beynin ihtiyacı olan omega-3 bileşenini alacaktır.

  • Yumurta

Güçlü bir protein kaynağıdır. İçeriğinde bol miktarda B grubu vitaminleri ve D vitamini içerir. Özellikle de yumurtanın sarısı içerdiği B grubu vitaminleri, kolin ve folik asit sayesinde beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Kolin hafızayı güçlendiren besinler arasında önemlidir. Aynı zamanda alzheimer hastalığının da önünde geçer. Vücudu dinlendirir ve enerji verir.

  • Tam Tahıllar

B grubu vitaminlerinin beyin sağlığı üzerindeki olumlu etkisi çok büyüktür. En çok bulunan besinlerden biri ise tam tahıllı ürünlerdir.

Tam tahıllı ekmek, makarna, esmer pirinç ve kahvaltılık gevrek gibi besinler hem sağlıklı lifli gıdalardır hem de diyet listelerinin gözdesidir.

  • Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, roka, karalahana, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler C vitamini ve lif bakımından oldukça zengindir.

  • Kuruyemişler

Fındık, fıstık, badem, ceviz sağlıklı yağ içeren diğer besinlerdendir. E vitamini sayesinde beyin hücrelerinin güçlü kalmasına yardımcı olur. Yaş ilerledikçe beyin fonksiyonlarının gerilemesinin önüne geçer.  Günlük olarak özellikle ara öğünlerde kuruyemişleri çiğ ve tuzsuz olarak tüketebilirsiniz.

  • Kemik Suyu

Kemik suyunun insan sağlığına olan faydaları herkes tarafından bilinir.  Doğru şekilde usulüne uygun olarak yapılan kemik suyu çocukluktan itibaren alışkanlık haline getirip tüketilmelidir. Beyni sağlığını güçlendirdiği gibi odaklanma problemlerini çözer ve alzheimer hastalığının da önüne geçer.

  • Yaban Mersini

Beyin sağlığına iyi gelen bu besin kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır. Antioksidan açıdan oldukça zengindir. Günlük bir avuç tüketilmesi önerilir.

Yorum yapın