Enerjinizi Arttıran 5 Besin Tavsiyesi!

İyisimi

Gün içinde enerjinizin azaldığını hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda enerjinizi artırmanızı sağlayan besinler, yiyecekler tüketmeniz gerekir. Bazı besinler tüketilmesinin hemen ardından düşen enerjinin yükselmesini sağlar. Enerji verici besinleri tükettiğiniz takdirde ayrıca sabahları yataktan kalkma konusunda da zorlanmazsınız.

Beslenme programınızı bu yiyeceklerle hazırlamanız halinde güne enerji dolu başlayabilir ve gün içinde de enerjinizin düşmediğini görebilirsiniz. Gün içinde enerjinizin her an yüksek olmasını sağlayacak olan yiyecekleri tüketirken sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekir. Kronik bir hastalığınız, mide rahatsızlığınız olması halinde bunları doktor kontrolünde tüketmelisiniz. Enerjinizin yüksek olmasını sağlayacak besinler arasında şunlar yer alır:

Yumurta

Yumurta içinde bulunan B vitamini, protein, aminoasitler ile yumurta tam bir enerji kaynağıdır. Protein, vitamin ve yağlar ile bedenin ihtiyacı olan enerjiyi verir. Güne enerji dolu başlamak istediğinizde kahvaltıda yumurtaya yer vermelisiniz.

Fındık

Enerji deposu yiyecekler arasında fındık ön sıralarda yer alır. Fındık içinde protein, yağ, aminoasitler bulunur. Antioksidan olan fındık her gün tüketildiğinde fiziki olarak enerjik olmanın yanında ayrıca zihinsel olarak da enerjik hissedilmesini sağlar. Tek başına olduğu gibi salata ve kuruyemişlerin içinde de tüketilebilir.

Turunçgiller

Portakal, mandalina gibi turunçgiller içlerinde bulunan C vitamini açısından son derece zengin olan yiyeceklerdir. Turunçgillerin gün içinde tüketilmesi halinde ihtiyaç duyulan enerji alınır. Portakal, mandalina içinde olan C vitamini ile öne çıkıyor olsa da diğer meyvelerin yenmesi de azalan enerjinin artması için yararlıdır.

Çikolata

Çikolata hem çok lezzetli hem de enerji verici bir yiyecektir. Özellikle bitter çikolata gibi kakao oranı yüksek olanları tüketildiğinde enerji vermesinin yanında çok sayıda faydasının olduğu görülür. Stresi azaltır ve mutluluk verir. Çikolata tüketilmesi ile içinde bulunan teobromin ve tefolin alınır ve stres azalır, enerji yükselir. Yüksek kalorili bir yiyecek olması ile çok fazla tüketilmemesi gerekir.

Balık

İçinde bulunan omega 3 ile balık sağlığa son derece faydalıdır. Balık beslenme programında olması halinde gün içinde enerjinin azalmadığı görülür. Somon, sardalya gibi yağ oranı yüksek balıklar aynı zamanda içlerinde bulunan magnezyum ile enerji artıran besinler arasında yer alır.

Yorum yapın