Eşit Ağırlık Meslekleri ve Bölümleri Hangileri? 2023

İyisimi

Eşit ağırlık alanı Türkçe ve matematik konularından oluşan soruları kapsar. Eşit ağırlık meslekleri hangileridir gibi sorular lise öğrencileri tarafından tercih açısından en çok merak edilen konuları oluşturur. Eşit ağırlık seçimi yapan öğrenciler üniversite giriş sınavlarının ilk etabı olan TYT sınavında, tüm konuları kapsayan sorulardan sorumludur. Üniversite sınavlarının ikinci etabı olan AYT sınavında eğiş ağırlık öğrencileri Türkçe ve matematik alanlarından sorumlu olurlar.

Elde edilen eşit ağırlık sınav sonuçlarına göre eşit ağırlık bölümleri tercih edilebilir. Eşit ağırlık eğitim programına dahil olan bölümler Matematik, Geometri, Türk Dili ve Anlatımı, Türk Edebiyatı, Felsefe, Coğrafya, İngilizce, Tarihtir. Eşit ağırlık seçen öğrenciler ilk sınavda tüm alanlardan, ikinci sınavlarda sadece Matematik ve Türkçe konularından sorumlu olarak sınava girerler.

Eşit Ağırlık Puanına Göre Seçilebilecek Meslekler

TM öğrencileri tarafından eşit ağırlık puanına göre seçilebilecek meslekler oldukça geniş bir yelpaze oluşturuyor. Hukuk fakültesinden mezun olan bir kişi, hâkim, avukat, arabulucu veya savcı gibi çok çeşitli mesleklerden birinde uzmanlaşabilir. İktisadi ve idari programlardan mezun olan biri kendi içinde dört ana kola ayrılan finans, ekonomi, maliye ve işletme alanlarından birinde uzmanlaşabilir.

Bu alanlarda uzmanlaşan kişiler Finans uzmanı, ekonomist veya mali müşavirlik alanlarından birini meslek olarak seçebilirler. İsterlerse müfettiş, bankacı veya pazarlama alanlarına yönelebilirler. Yönetim ve Bilişim sistemleri mezunları sistem analisti, IT analisti veya iş analisti olarak kendilerine mesleki alanlarda yol çizebilirler. Eşit ağırlık seçimleri doğrultusunda tercih edilebilecek meslek grupları:

 • Hukuk ve Adalet Bölümü
 • Sınıf Öğretmenliği
 • Yönetim ve Bilişim Sistemleri
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 • Uluslararası İlişkiler
 • Psikoloji Bölümleri
 • İktisat ve İdari Programlar
 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 • İç mimarlık Bölümü
 • Çevre Tasarımı ve Peyzaj Bölümleri
 • Bankacılık ve Finans Bölümleri
 • Çocuk Gelişimi Bölümü

Eşit Ağırlık Meslek Seçimlerinin Doğru Yapılabilmesi

Eşit ağırlık meslek seçimlerinin doğru yapılabilmesi için öğrenciler ilgili ve yatkın olduğu meslekleri tüm detaylarıyla iyice araştırılmalıdırlar. Bölüm ders programını, kapsadığı detayları, meslek olarak seçilecek alanları iyi değerlendirilmelidirler. Bölüm okuyanlarının, bölüm mezunlarının ve meslek olarak seçenlerin görüşlerini alarak, mesleki seçimlerini bu yönde yapmaları gerekir.

Seçilecek bölümün kariyer ve gelecek olanaklarının, yurtiçi ve yurtdışı imkanlarının iyi incelenerek değerlendirilmesi gerekir. Bölümlerin akademik kariyer ve mesleki kariyer değerlendirilmesinin de konuda icraat eden kişilerle konuşularak karar verilmesi gerekir. Eşit ağırlık öğrencilerinin bu alanda başarılı olmaları ve hedeflerine ulaşabilmeleri için kendilerini her yönden geliştirmeleri ve öğrenmeye her an açık olmaları gerekir.

Yorum yapın