European Burmese Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi!

İyisimi

Avrupalı Burmese ya da diğer bir adı ile European Burmese olarak bilinen söz konusu bu kedi türünün genel itibari ile orta boylu bir kedi olduğu ve buna ek olarak zarif bir görüntüde olmasına rağmen güçlü bir kedi olduğu karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yuvarlak ve keskin olmayan vücut hatlarına sahip olan bu kedi türünün göründüğü yapıdan daha ağır bir kedi olduğu belirtilmektedir. Buna göre bakıldığında sizler de European Burmese kedi türü hakkında detaylı bir araştırma yapıyorsanız, aşağıdaki yazımızda kedinin sahip olduğu tüm özellikleri bulabilirsiniz.

European Burmese Genel Özellikleri

Oldukça sempatik bir görüntüsü olan European Burmese genel özelliklerine göre bakıldığında hemen hemen her zaman ilk görünüşte dikkat çektiği karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak söz konusu kedi türünün Birman kedi türü ile oldukça benzer bir yapı sergilediği görülmektedir. Yüz yapısının kısa bir yapıda olduğu bilinen bu canlının çene yapısının da oldukça güçlü bir yapı sergilediği belirtilmektedir. Kulaklarının da vücutları gibi orta boyutta olduğu bilinen Avrupalı Burmesi kedisinin sarı ve beyaz renklere sahip tüylerinin de olduğu görülmektedir.

European Burmese Karakter Yapısı

Genel görüntüsünün de olduğu gibi European Burmese karakter yapısının da Birman kedisine benzediği görülmektedir. En belirgin karakter özelliğinin oldukça sosyal ve zeki olması olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak oldukça evcimen bir özelliğe sahip olan bu kedilerin tam bir ev kedisi olduğu da belirtilmektedir.
Sahiplerine karşı özel bir ilgi besleyen bu kedilerin insanlara karşı da oldukça sevecen oldukları görülmektedir. Buna ek olarak kendine yakın gördüğü bireylere karşı oldukça yakın tavırlar sergileyen bu kedi türünün oyun oynamayı da çok fazla sevdiği görülmektedir. Hareketli ve aktif kediler arasında görülen Avrupalı Burmese kedisinin zeka seviyesinin de oldukça iyi olduğu belirtilmektedir. Ev içerisinde yapılan bulma ya da yakalama gibi oyunları oynamaktan hoşlandığı ve bu tarz oyunları da anladığı karşımıza çıkmaktadır.

European Burmese Fiziksel Özellikleri

Yukarıda değinildiği üzere European Burmese fiziksel özellikleri arasında ilk bilinen şey tüy renkleridir. Beyaz, krem gibi renklerde tüy renklerine sahip olabilen bu canlıların aynı zamanda mavi, kızıl ya da kahverengi gibi tonlarda da tüy renklerinin olabildiği karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak yine aynı şekilde yukarıda da değinildi gibi bu canlıların orta boyutlu canlılar oldukları görülmektedir. Aynı zamanda kısa tüylere sahip olan bu kedi türünün vücutlarının zarif ama dayanaklı olduğu belirtilmektedir. Birman kedilerine fazla benzetilmesine ek olarak keskin kafa yapıları ile Birman kedilerinden ayrılmaktadır. Bakır renkte göz rengine sahip olan bu canlıların aynı zamanda yuvarlak uçlu kulaklara sahip olduğu belirtilmektedir.

European Burmese Bakımı

Söz konusu European Burmese bakımında ekstra herhangi bir şeyin yapılması gerekmemektedir. Buna göre bakıldığında gerekli bakımların yapılması yeterli olmaktadır. Söz konusu gerekli bakımlar ise kulak temizliği, tırnak kesilmesi ve ağız bakımı olarak örnek verilebilmektedir. Buna ek olarak gerekli ilginin kediye gösterilmesi onun psikolojik sağlığı için önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüy dökmelerinin oldukça az olduğu bilinen söz konusu bu kedi türünde oldukça kısa yapıda tüylerinin olduğu da bilinmektedir. Buna göre bakıldığında kedinin tüy bakım rutinin on beş günde bir yapılması yeterli olmaktadır. Söz konusu bu bakımın ise tüylerin taranması şeklinde olduğu görülmektedir.

European Burmese Beslenme

European Burmese beslenmesi konusuna göre bakıldığında ise bu canlıların genel itibari ile kuru mama ile beslendikleri belirtilmektedir. Söz konusu canlıların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi beslenme düzenlerine bağlı olarak görülmektedir. Bu düzenin oturtulup rutin bir şekilde olması gerekmektedir. Her canlıda olduğu gibi bu kedi türünde de kaliteli mamaların tercih edilmesi önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli mamaların hangisinin olduğu konusunda kararsızlık durumu yaşıyorsanız en yakın veteriner kliniğinden yardım alabilirsiniz. Buna ek olarak kaliteli mamaların kedilerin hastalanmasının da önüne geçtiği bilinmektedir.

European Burmese Kökeni

Peki Avrupalı Burmese ya da diğer bir adı ile European Burmese kökeni nedir? Aslında bakıldığında söz konusu kedi türü hakkında merak edilen bir diğer konu da bu soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bakıldığında söz konusu kedinin tarihçesine göre bir zamanlar Birman kedisi olarak bilindiği belirtilmektedir. Buna ek olarak Birman kedisi ile European Burmese kedisinin aynı ata soydan geldiği görülmektedir. Tarihsel bilgilere göre bakıldığında Birman kedilerinin Amerika Birleşik Devletleri içerisine Budist tapınaklardan Joseph isimli bir adam tarafından getirildiği belirtilmektedir. Bir süre sonra Siyam kedileri ile benzerlikleri olmaları nedeni ile Birman kedileri Siyam kedileri ile çiftleştirilmiştir. Söz konusu kedi türlerinin çiftleştirilmesinden meydana gelmiş olan European Burmese kedilerinin kökeni aslında bakıldığında bu hikayeye dayanmaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere aslında söz konusu bu Avrupalı kedi türü melez bir kedi olarak oluşturulmuş ve meydana gelmiştir.

Yorum yapın