Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

İyisimi

Son yıllarda popülerliğini koruyan plastik cerrahi operasyonlardan biri olan karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir? Karın germe operasyonundan sonra net bir iyileşme süresi verilmez. Hastanın yaşına, cinsiyetine, yaşama alışkanlıklarına ve genetiğine göre iyileşme süreci tamamen farklı periyotlarla ilerler.
Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme sürecine net bir süre verilmese de genel olarak ilk iki haftalık iyileşme sürecinin neleri kapsadığı ve ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine yönelik açıklamalar yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatını Kimler Yaptırmalı?

Karın germe ameliyatı kimlere yapılır? Karın germe ameliyatı düz ve kusursuz bir karın bölgesine sahip olmak isteyen kişilere uygulanan bir cerrahi operasyondur. Kişiler karın bölgesini düzleştirmek isterken çeşitli egzersiz ve diyet programlarını uygulayabilir. Fakat yaş, genetik, kronik rahatsızlıklar, hamilelik ve kas problemleri gibi nedenlerle diledikleri karın bölgesine sahip olamayabilirler. Böyle bir durumda herhangi bir yaş kriterine gerek görülmeyip, karın bölgesinin düz bir görünüme sahip olmasını arzulayan tüm erkek ve kadınlar karın germe operasyonunu yaptırabilirler.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karın bölgesindeki yağ dokusu birikimi bölgede bombeli ve istenmeyen bir görünüm meydana getirir. Karın germe operasyonu ile karın bölgesindeki yağ dokusu alınarak, kişilerin hayalindeki düz ve pürüzsüz karın bölgesi görünümü elde edilebilir. Peki, karın germe sonrası ne zaman dikişleri ne zaman iyileşir? Kişilere uygulanan karın germe operasyonunu eğer mini bir operasyon ise, dikişlerin kendiliğinden eridiği söylenebilir. Fakat büyük çapta yapılan bir karın germe operasyonu ise, hastanın dikişleri ortalama olarak 1 hafta sonra alınabilir.
Estetik operasyon olarak ciddi görülmesi gereken karın germe ameliyatı, öncesinde ve sonrasında dikkat etmeniz gereken önemli bir süreci kapsamaktadır. Karın germe ameliyatından sonra iyileşme sürecini hızlandırmak tamamen hastanın elindedir. Hasta ameliyat sonrasında yaşam kalitesine ne kadar dikkat eder, sağlıklı beslenme ve egzersiz rutinine özen gösterirse o denli bir iyileşme süreci gözlemlenebilir.

• Ameliyattan Sonra İlk 7 Gün: Ameliyattan sonraki ilk bir haftalık süreç en önemli kısımdır. Hasta bolca dinlenmeye vakit ayırmalı, ani ve yüksek davranışlar sergilememeye dikkat etmelidir. Ameliyattan sonra ilk bir hafta içinde dik bir pozisyonda yürünmemeli ve düz olarak uyunmamalıdır. İlk bir haftalık süreçten itibaren vücut yavaş yavaş iyileşme eğilimi göstermeye başlayabilir.
• Ameliyattan Sonra İlk 14 Gün: Ameliyattan sonra hastalar ilk iki haftadan itibaren kendini iyi hissetmeye başlar. Günlük rutinlerini yavaş yavaş olarak uygulamaya başlayan hastalar, yine de ağır kaldırmamaya ve yatarken hafif eğimli yatmaya dikkat edebilirler. Peki, karın germe sonrası ne zaman düz yatılır? Karın germe ameliyatından sonra ilk on gün içinde cenin pozisyonuna yakın sırt eğimli bir şekilde yatılabilir. Daha sonra düz bir şekilde yatılması uygun olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat öncesinde merak edilen konulardan biri olarak karın germe ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Karın germe ameliyatından sonraki ilk altı ay, ağır egzersizler yapılmaması gerekir. Doktorların önerisine sadık kalarak hastalar ilk 6.haftadan itibaren hafif egzersizler ile spor hayatına devam edebilir.
Karın bölgesini düzleştirmek amacıyla yapılan operasyon sonrasında beslenmeye mümkün olduğu kadar dikkat edilmeli ve kilo almamaya özen gösterilmelidir. Bu anlamda karın germe ameliyatından sonra bir süre kadar kadınların hamilelik yaşamaması gerekir.

Karın germe ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de cinsel aktivitedir. Operasyondan sonra ilk dört hafta doktorun önerdiği şekillerde ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Karın germe ameliyatı ne kadar zamanda iyileşir? Tüm bu önerilere bağlı kalındığı takdirde ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kolay ve kısa sürmektedir.

Yorum yapın