Gaziantep’te Gezilecek En İyi 7 Nokta!

İyisimi

Türkiye’de görülmesi gereken Gaziantep’te gezilecek yerler listesi de gezginleri planları arasında yer alır. Gaziantep aslında gastronomi şehri olarak bilinir. Müzeleri ve tarihi yerleri de oldukça fazladır. Gaziantep Türkiye’de görülmesi gereken şehirler arasında yer alır.

Zeugma Mozaik Müzesi
Gaziantep’te gezilecek yerler arasında bulunan Zeugma Mozaik Müzesi Hatay’da türdeşi kurulana kadar kendi alanında dünyanın en büyük kültürel tesislerinden biridir. 2011 senesinde kapılarını ziyaretçilere ve turistlere açmıştır. Zeugma Mozaik Müzesi’nde Bizans ve Roma dönemlerine ait olan eserler sergilenmektedir.

Gaziantep Kalesi
Şehrin tarihini tam akşamıyla yansıtan mekanlardan biri Gaziantep Kalesidir. Gaziantep Kalesi aslında asırlara meydan okuyan bir askeri yapıdır. Ortalama olarak 6000 sene önce inşa edildiği düşünülmektedir. Allaben Deresi’nin güney kısmında bir tepede bulunmaktadır. Aynı zamanda Kale Roma zamanında beri önemli bir gözlem noktasıdır. Gaziantep Kalesi’nin görüntüsü aslında Bizans devrinde kazanılmıştır. Osmanlı döneminde ise geniş kapsamlı olarak yenileme çalışmaları da gerçekleştirmiştir.

Zincirli Bedesten
Tarihi bir atmosfere sahip olan Zincirli Bedesten alışveriş yapmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Gaziantep Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra yakınlarında bulunan Zincirli Bedestene gidilebilir. 18. yüzyılda inşa edilmiş olan Zincirli Bedesten Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda ‘Kara Basamak Bedesteni’ olarak da bilinmektedir. Bu tarihi çarşı aynı zamanda et hali olarak tanınmaktadır. Çünkü uzun süre boyunca kasaplara ev sahipliği yapmıştır. Bedestenin bir kısmı da yangın sonucunda kullanılamayacak bir hale gelene kadar adliye olarak da tercih edilmiştir.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı
Otantik ürünleri seven ve gezmekten zevk alan kişiler aynı zamanda Gaziantep Bakırcılar Çarşısı ‘nı ziyaret etmelidir. Kökeni yaklaşık olarak 500 sene öncesine dayanmaktadır. Bakır işlemeciliğinin en güzel örnekleri bu çarşı içerisinde bulunmaktadır. Mimari özellikleri göz önünde bulunduruldu zaman pek çok yapının 19. yüzyılda gerçekleştirildiği de tahmin edilmektedir. Aynı zamanda şehirde asırlar boyunca kendini göstermiş olan esnaf kültürü de vardır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Gaziantep’in mutfak kültürünün zenginliğini öğrenmek isteyen kişiler Emine Göğüş Mutfak Müzesini mutlaka gezmelidir. Burada tamamen yöresel mutfak odaklı çalışılmıştır. 1904 senesinde kalenin güney kısmında inşa edilmiş olan konak hala faaliyet göstermektedir. Mimariye ilgi duyan kişilere de paha biçilmez detaylar sunmaktadır. Ülkenin Türkiye’nin gastronomi odaklı olan ilk müzesi Emine Göğüş Mutfak Müzesi mırra, sucuk, bastık gibi yöreye ait lezzetlerin yapıldığı ve betimlendiği bölümler de bulunmaktadır.

Rumkale
Gaziantep’te gezerken atlanmaması gereken bir diğer güzellikte Rumkale’dir. Bu tarihi yapı Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı olan Kamışlı köyünün sınırlarında yer almaktadır. Antik zamanlarda ‘Şitamrat’ ismiyle de anılmaktadır. Milat’tan önce 855 senesinde Asurlu’ların eline geçmiştir. Daha sonra dönemde yaşayan Memlükler, Haçlılar ve Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Bu kalenin en önemli özelliği ise kayaların yontulmasıyla inşa edilmesidir. Bu yapı bir zamanlar hendekle çevrilmiştir. Fakat Birecik Barajı’na ait olan göldeki su seviyesi yükselince yarımadanın ucunda kalmıştır. Askeri yapının bulunduğu bu noktadan köyden ulaşımda oldukça kolaydır.

Tarihi Antep Evleri (Bey Mahallesi)
Yerel mimariyi seven ve görmek isteyen kişilerin uğraması gereken yerlerden biri de Tarihi Antep Evleri’dir. Yüksek duvarları ile insanlar burada günlük hayatın karmaşasından uzaklaşmış olur. Gaziantep halkı burayı genelde kafa dinleme yeri olarak kullanır. Bölgenin taş işçiliği gelen ziyaretçilerin çok fazla ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda yazın sıcak günlerinde bile serin kalabiliyor. Gaziantep’te gezilecek yerler listesi arasında yer alan bu evler de turistleri çekmektedir.

Yorum yapın