Sütüven Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İyisimi

Şehir hayatının gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler Sütüven şelalesini ziyaret edebilir. Sütüven şelalesi nerede, nasıl gidilir? Arkadaşlarınız ya da ailenizle doğayla iç içe olmak isterseniz mükemmel bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinin uğrak noktalarından biri olan Sütüven şelalesi moralinizin yükselmesini sağlayacak.

Bölge dört mevsim yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Balıkesir’de yer alan Sütüven şelalesi birçok güzelliği sizlere sunuyor. Balıkesir’e yolunuz düşerse Sütüven Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Doğal güzelliğiyle insanları kendisine hayran bırakan şelale aradığınız huzuru sizlere sunuyor. Şehir hayatının gürültüsünden uzaklaşmak ve doğayla iç içe olmak isteyenler şelaleyi ziyaret ediyor.

Sütüven Şelalesi Hakkında
Sarıkız Yaylası’nda yer alan Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Göleti’ne kadar gidiyor. Sütüven, sıçrayan su anlamına gelir.  Sütüven Şelalesi Kazdağı eteklerinde bulunuyor. Deniz seviyesinden 798 metre yükseklikte yer alan şelaleyi Nisan ya da Mayıs aylarında tercih edebilirsiniz. Şelaleye yakın noktalarda lezzetli ürünlerinde tadına bakabilirsiniz. Bölge üzerinde dağcılık, doğa yürüyüşleri ve termal turizm gibi birçok farklı etkinlikte bulunuyor.  Şelale etrafında büfe ve restoranlar turistlere hizmet veriyor. Gezinize burada kısa mola verip, bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Sütüven Şelalesi Nerede?
Edremit’te bulunan şelale, yemyeşil bir doğa içinde şırıl şırıl suyuyla ziyaretçilerini bekliyor. Gezi rotanızı doğa üzerine kullanmak isterseniz Sütüven Şelalesi aradığınız noktalardan biri olabilir. Şelale mutlaka gezilmesi gereken bölgeler arasındadır. Sütüven şelalesi dünya genelinde bilinen şelalelerden bir tanesidir. Tatil zamanlarında bu bölgeyi ailenizle ziyaret edebilirsiniz. Şelale doğa güzelliği ile hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini fazlasıyla çekebiliyor. Şelale bahar aylarında etkileyici görüntüsüyle insanları memnun ediyor. Şelalede kar sularının erimesi ile bahar aylarında su daha coşkulu şekilde akıyor. Şelalenin tüm güzelliği böylece ortaya çıkıyor. Şelalenin çevresinde doğa yürüyüş alanları da bulunuyor. Doğa yürüyüşünden hoşlanan kişilerde bölgeyi ziyaret edebilir.

Sütüven Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?
Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Göleti’ne yakın yerde bulunuyor. Altınoluk-Edremit Karayolunu kullanarak şelaleye gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak 20 km gittikten sonra Zeytinli sapağını 2 km. kadar takip ederek bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Sütüven Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar?
Hasan Boğuldu ve Sutüven Şelalesinin içerisinde yer aldığı Kazdağı Milli Parkı’na giriş ücretlidir. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen turistler giriş ücreti olarak 15 TL ödemeleri gerekiyor. Kaz Dağlarını denize bakan yamacında yer alan Sütüven Şelalesi sizlere görsel bir şölen sunuyor. 17 metre Yüksekliğe sahip manzaranın keyfini sevdiklerinizle beraber çıkarabilirsiniz. Sütüven Şelalesinin hemen yanında yer alan piknik alanında aileler için son derece uygundur. Yemyeşil bir doğada suyun sesini dinleyerek huzuru bulmak isteyenler şimdiden valizlerini hazırlayabilir.

Sütüven Şelalesi Milli Park Mıdır?
Sütüven Şelalesi ve Hasan Boğuldu Göleti, milli park içerisinde bulunur. Kaz Dağı, Milli Park statüsünü 1993 yılında almıştır. Parkı ziyaret edip bir süre yürüdükten sonra şelaleyi görebilirsiniz. Sütüven şelalesi görüntüsüyle insanların rahatlamasını sağlıyor. Yaz aylarında serinlemek için şelale sularına girebilirsiniz. Ancak suyun çok soğuk olduğunu söylememiz gerekiyor.

Sütüven şelalesi nerede, nasıl gidilir? Balıkesir’in Edremit ilçesi içerisinde yer alan şelale Kaz Dağları eteklerinde bulunuyor. Yeşile ve suya doymanızı sağlayan şelale sizlere çok özel bir ortam sunuyor. Kazdağı Milli Parkı sınırlarında bulunan Sutüven Şelalesi, yaz aylarında ziyaretçilerine serinletici bir ortam sunuyor. Her mevsim şelaleyi ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında şelalenin su debisi artmaktadır. Bu muhteşem görüntüyü izlemek isteyenler belirli tarihlerde şelaleyi ziyaret etmektedir.

Yorum yapın