Javanese Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi!

İyisimi

Javanese kedisi sahiplenmek istiyorsanız veya sahibiyseniz bu yazımız size Javanese hakkında müthiş bilgiler sunacaktır. Javanese, konuşkan olmakla karakterize edilir. Genel özellikleri çok aktif ve enerjik. Sahibi ile iletişimi iyi olan, ev içinde sürekli gürültü yapan ve sahibi ile konuşan gelişmiş bir köpek ırkıdır. Aktif olduğu için yürüme davranışı da vardır. Sahibi dostu ve gösterişli bir cins olan Cava, her zaman sahibinin peşinden koşar. İlk fırsatta bacağına sarılır ve kucağına atlar. Kucak kedisi olmasının yanı sıra çok zeki bir kedidir. Javanese kedi ırkı, Siyam kedisinin daha büyük bir versiyonu olarak kabul edilir. Bu kedi ırkı, Siyam kedileri üzerine yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu kedi cinsinin anavatanı Bali’dir. Bu cins, 2008’den beri yeni bir cins olarak onaylanmıştır. Bu kediyle ilgili araştırmalar halen devam ediyor.

Javanese Karakter Yapısı
Çok sevecen kediler olarak bilinen Javanese Karakter yapısı, iki dakika bile yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Her zaman oynamak ve ilgi odağı olmak ister. Genellikle insan ve diğer evcil hayvan arkadaşlarına karşı çok saygılı, arkadaş canlısı ve hoşgörülüdürler. Bu özellikleri onları birçok hayvanseverin gözdesi yapar. Çocuklarla iyi anlaşırlar ve onları incitmeden oyun oynarlar. Cava kedi arkadaşımız çok münzevi bir cins. Hiç sıkılmaz ve çok başarılı bir cinstir. Böylece evde kimse yokken eşyalara zarar vermek, ortalığı karıştırmak istemez. Oyun oynamak ya da eğlenmek istediğinde çok olumlu davranışlar sergiler. Cava kedisi dostumuz çok ilgi gördü.

Javanese Fiziksel Özellikleri
Cava kedilerinin vücut yapısını tanımlarken, “uzun” terimi hemen hemen her özellik için kullanılabilir. Javanese Fiziksel özellikleri, Siyam ve Bali kedileri gibi uzun kuyrukları, uzun bacakları ve uzun ama kaslı vücutları vardır. Kuyruk incedir, uca doğru incelir. Ön bacaklardan biraz daha uzun olan arka ayaklar küçük ayaklarda son bulur. Ön ayaklarda 5, arka ayaklarda 4 parmak bulunur. Bu cins kedilerin ipeksi yarı uzun kürkleri vardır. Kuyruk tüyleri vücudun geri kalanından biraz daha uzun ve kabarıktır. Badem biçimli çok güzel gözlerin var. Gözleri genellikle tek renkli açık yeşil veya koyu mavidir. Başları üçgendir. Uzun bir gövdesi ve çok küçük görünmesini sağlayan kama şeklinde üçgen bir kafası vardır. Geniş bir tabandan uzanan uzun bir burun ve hafif sivri kulaklar kafa yapısını tamamlar. Kalça yapısı ön omuzdan biraz daha geniştir. Cava kedisinin kafası, vücuda karşı üçgen bir kama gibi görünür. Yüksek, belirgin elmacık kemikleri yüzde açıkça görülebilir. Çeneleri iyi gelişmiş ve güçlüdür. Ancak, çok açık değil. Yüzlerinin başlarında yumuşak çizgiler var. Burunları orta uzunluktadır. Hafifçe soğanlı. Alnın düz. Genel olarak, orta büyüklükteki bir kafa, vücuda iyi orantılıdır.

Javanese Kedi Bakımı
Cava kedisi arkadaşlarının kürkü çok dayanıklıdır. Bu nedenle haftada en az iki kez Javanese bakımı yapılmalıdır. Bunun dışında bakımları kolaydır. Beslenme konusunda bir veterinerden yardım almak çok mantıklı bir harekettir.Genellikle yumuşak ve kuru mama ile beslenen Javanese cinsi bir kedi arkadaşınızı beslemeniz önerilmez.
Cava kedisi arkadaşımız Siyam kedisi arkadaşımızın bilinen ve biraz daha uzun tüylü bir cinsi olarak kabul edilen grup tarafından oluşturulmuştur. Bali, Bali kedisi ve Siyam kedisi arkadaşlarının melezlenmesinden doğan Cava kedisi arkadaşlarının evi olacaktı. Bu köpek ırkının adını Bali’nin hemen yanında bulunan Java adasından aldığı biliniyor.

Javanese Besleme
Bir Javanese besleme için 40 takla atmanıza gerek yok. Onları beslemek hiç de karmaşık değil. Özel bir diyet gerekmez. Böylece hangi yiyecekleri tüketeceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Java kedinizi tıpkı diğer kedi ırkları gibi besleyebilirsiniz ancak iyi beslenmesini sağlamak için aşağıdakilere de dikkat etmelisiniz: Protein açısından zengin içeriklere sahip yüksek kaliteli bir kedi maması seçin, tahıl içeren kedi mamalarından kaçının. Koruyucu içeren kedi mamalarından kaçının. Kedinizin ağırlığına bağlı olarak her bir pound mama için yaklaşık 30 kalori sağlar. Günlük kalorinin %10’unu içeren atıştırmalıklar sağlayın. Ne yazık ki, diğer birçok kedi ırkı gibi Cava kedisi de obeziteye eğilimlidir. Bu nedenle günlük aldığınız kaloriden daha fazla beslemek ve daha fazla mama vermek kedinizin bir süre sonra obez olmasına neden olabilir çünkü bu durum özellikle ileriki yaşlarda çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Javanese Kökeni
Javanese kedileri, Siyam kedilerinin soyundan gelmektedir. Javanese kökeni çok eski değil. II.Dünya Savaşı’ndan sonra, kedi yetiştiricileri başta Fars ve Siyam kedileri olmak üzere yeni cinsler yaratmaya başladılar. 1940 ile 1950 yılları arasında da meyve elde etti. Bundan sonra Java’nın tarihi gelişmeye başladı. İlk olarak Cava kuzeni Bali kedisi ve Colorpoint Shorthair kedisi dünyaya geldi. Bu kediler doğu kedilerinin statüsü olarak kabul edildi. Tüylerinin uzunluğuna göre, Oryantal Shorthair ve Oriental Longhair gibi sınıflandırılırlar.
1978’de Bali kedi yetiştiricileri, yeni Bali kedileri için renk olarak Cava kedilerini kullandılar. Cava kedisi, 1979’da Bali kedi ırkı yerine yeni bir cins olarak kabul edildi. 1986’da şampiyon oldu. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir şekilde, son zamanlarda ayrı bir cins olarak tanınmadı ve 2008’de Cava kedisi, Cat Fanciers Association (CFA) tarafından Bali kedi ırkının bir alt cinsi olarak tescil edildi. Javanese Genel özellikleri konusunu bu makalemizde ele aldık. Bunun yanında bu kedi ile ilgili birçok konuya da yer verdik.

Yorum yapın