Pet Şişe Sularının İnsan Sağlığına Zararları!

İyisimi

Pet şişeden su içmek ve arıtılmamış olan suları tercih etme, pet şişe sularının insan sağlığına zararları oldukça fazladır. Bakıldığı zaman hemen herkesin pratik ve hızlı şekilde içtiği plastik şişelerdeki sular belirli hastalıkları da beraberinde getirir. Bundan dolayı pet şişe sularından uzak durmak ve mümkün olduğunca tercih etmemek gerekir. Arıtma sular her zaman için daha sağlıklı ve temiz olmalarından dolayı daha fazla tercih edilmelidir.

Herkesin için tehlikesi bulunan pet şişeler çocuklar için daha fazla tehlike oluşturmaktadır. Bu şişelerin ambalajları nedeniyle herkes için olumsuz durumları meydana çıkarır. Pet şişelerin ve damacanaların çoğu kişilere ciddi zararlar vererek sağlığını tehdit etmektedir. Özellikle şişelerin sıcağa maruz kalması durumunda tehlikeler daha çok artarak sağlıksal açıdan olumsuz durumlar oluşur. Buna engel olmak için pet şişelere son vermek gerekir.

1. Pet Şişe Suları Bakteri Üretir
Evlerde ya da insanların olduğu herhangi bir alanda su ihtiyacının karşılanması için büyük damacanalarla ya da pet şişelerle sipariş verilir. Bu da suyun uzun süre beklemesini ve bitene kadar tüketilmesine neden olmaktadır. Burada suya salınım yapma ihtimali bulunan BPA ve BHPF maddeleri bakterilerin üremesine yol açar. Bu açıdan pet şişe ne kadar süre kullanılır? konusunda bilinçli olmak gerekir.

2. Plastik Şişeler Mikroplastik Partikül Bulunur
Plastik pet şişeler ile su içmenin bir diğer olumsuz etkisi ise şişenin içerisinde mikroplastik partiküllerinin tespit edilmesidir. Bu da insan sağlığını tehdit ederek hijyenik ortamı olumsuz şekilde etkilediğinden pet şişeler kullanılmamalıdır. Mikroplastik partiküllerin suyun içerisine paketlenme işlemi sırsında girebileceği düşünülür.

3. Sperm Düşüşüne Neden Olur
BPA maddesi vücutta bulunan östrojen hormonunu tehdit etmektedir. Kadınlık hormonuna da dönüşerek bu şekilde varlık bulur. Bunların ortaya çıkması haliyle de erkeklerdeki sperm düşüşüne neden olarak sperm sayısını olumsuz anlamda etkilemektedir. Dişilik hormonuna benzemekte olan bu madde yüzünden erkeklerin sağlığı olumsuz şekilde etkilenir. Pet şişeler hastalık yapar mı? konusunda kişilerin sağlığının tehdit edildiği kanıtlanmıştır.

4. Doğurganlığı Azaltır
Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamalarda pet şişelerin doğurganlığı azalttığını ve bu anamda kadınların da sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirtilir. Sağlıklı şekilde gebelik oluşumunu ve hamilelik döneminin daha sağlıklı şekilde geçmesini de engellemektedir. Bu nedenle kişilerin pet şişe kullanma konusunda daha dikkatli olmasında fayda vardır.

5. Obeziteye Neden Olur
Pet şişelerin içinde yer alan BPA maddesinin yol açmakta olduğu ve insan sağlığını tehdit ettiği birçok hastalık bulunur. Bu yüzden de pet şişeler obezite başta olmak üzerine cinsel işlev bozukluğu ve hatta kısırlığa bile neden olur. Çocuklarda da gelişim bozukluğu yaparak dengeli büyümeyi engellemektedir. Bundan dolayı pet şişe sağlıklı mı? konusunda insanları tehdit eden birçok hastalık sıralanabilir.

Yorum yapın