Kadın Asker, Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

İyisimi

Kadın asker nasıl olunur? Ülkemizde güvenliği sağlamak amacıyla çalışan pek çok personel bulunmaktadır. Bu personellerin her birinin çalışma alanı ise farklılık göstermektedir. Ortaya çıkan bu farklılıklar da farklı meslek dallarının oluşmasına ortam hazırlamıştır. Ülkemizde güvenliği sağlamak amacıyla oluşan ve devletin bakisi için her zaman çalışan meslek gruplarından biri de askerlik olmaktadır.

Askerlik hem meslek hem de vatani bir görev olarak yapılmaktadır. Vatani görev olarak sadece erkekler yapsa da meslek olarak kadınlar da asker olabilmektedir. Tabi kadınların asker olabilmesi için de bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Peki, kadın asker olmanın şartları nelerdir ve nasıl kadın asker olunur?

Kadın Asker Olmanın Şartları Nelerdir?

Kadınsanız ve meslek olarak kendinize askerliği seçtiyseniz bu mesleği yapabilmemiz için öncelikle bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • Kadın asker olmak isteyen kişi T.C. vatandaşı olmak zorundadır.
 • Üniversitede lisans ya da meslek yüksekokulu bölümlerini bitirmiş olmanız gerekmektedir.
 • Alt yaş sınırı 27 yaş olmaktadır. Lisansüstü eğitim alan biri olabileceği için de bu kişiler için üst sınır 32 yaşına kadar olabilmektedir.
 • Astsubaylık başvurusu yapmak isteyen kadınların 15 yaşından küçük olmaması gerekmektedir.
 • Asker olmak isteyen kadın adayların herhangi bir siyasi partiye üye olmaması veya bağlantısının olmaması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir. Evli olan kişilerin eşlerinin de sicilinin temiz olması gerekmektedir.
 • Sağlık raporunda herhangi bir problemin olmaması gerekmektedir.
 • Asker olmak isteyen kadın adayların vücutlarında dövme veya jilet izlerinin olmaması gerekmektedir.
 • Kadınların boyunun en az 162 cm olması gerekmektedir.
 • Kadın adayların boy ve kilo endekslerinin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • Kadınların astsubaylık başvuruları, 15 yaşından sonra yapılıyorsa boy ve kilo oranları farklılık gösterebilmektedir.

Kadın Asker Nasıl Olunur?

Kadın asker olmak istediğinizde gerekli şartları sağladıktan sonra kadın asker nasıl olunur sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Bu sorunun cevabı ise oldukça basittir.

Kadın asker olmak için gerekli şartları sağladıktan sonra başvurunuzu yapabilir ve başvuru sonucunuzu bekleyebilirsiniz. Başvuru sonucunuza göre sizlerden istenen tüm şartları da sağlayarak eğitim almaya başlayabilir ve hayalinizdeki mesleğe sizler de kavuşabilirsiniz. Mesleğinize kavuştuktan sonra da mesleğinizi icra etmeye başlayabilir ve kendinizi daha çok mutlu hissedebilirsiniz. Sizler de hayalinizdeki meslekle mutluluğu yakalamak istiyorsanız kadın asker olmak için gerekli şartları sağlayıp başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvurunuzu yaptıktan sonra da geriye sadece başvuru sonucunuzu beklemek kalacaktır.

Yorum yapın